Dopisanie się do spisu wyborców to rozwiązanie pozwalające na jednorazowe głosowanie w miejscu naszego tymczasowego pobytu. Konsekwencją dopisania się do spisu w innej gminie jest wykreślenie ze spisu wyborców w gminie miejsca zameldowania. Termin na dokonanie tej czynności przed I turą upłynął 23 czerwca.
W wyniku I tury wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50 proc. Oznacza to, że za dwa tygodnie odbędzie się kolejne głosowanie. Jeśli wyborca nie złożył wniosku o dopisanie do spisu wyborców w pierwszym terminie (do 23 czerwca), przed II turą może złożyć wniosek do 7 lipca. Jeśli jednak wniosek został już złożony, to prawo do głosowania w innej gminie rozciąga się również na II turę wyborów.
Wyborca, który już został dopisany do spisu wyborców w innej gminie, może zmienić zdanie i wyrazić chęć głosowania w gminie swojego zamieszkania. Taka możliwość istnieje wyłącznie po uzyskaniu z urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Należy pamiętać, że zaświadczenie można uzyskać tylko w gminie, w której zostaliśmy wpisani do spisu wyborców.
Do spisu wyborców można się dopisać na dwa sposoby. Odpowiedni wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy albo drogą elektroniczną. Jeśli wybierzemy drugą metodę, to na stronie gov.pl zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tożsamości profilem zaufanym albo e-dowodem.
Jeśli jednak wybierzemy, pierwszą, tradycyjną metodę, to wniosek skierowany do urzędu gminy powinien zawierać:
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się w gminie, w której chcemy oddać głos do dnia 7 lipca.
Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Gazeta.pl