Wybory prezydenckie 2020. Kiedy odbdzie si II tura wyborw?

Wybory prezydenckie 2020. 28 czerwca w godzinach 7 - 21 byy otwarte lokale wyborcze, w ktrych wyborcy oddawali gos na jednego z 11 kandydatw na urzd Prezydenta RP. Kiedy odbdzie si II tura wyborw?
Zobacz wideo Wieczór wyborczy Gazeta.pl. Multirelacja ze sztabów

Przy okazji wyborów prezydenckich, o ile zaistnieje taka konieczność spowodowana tym, że żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. ważnych głosów, po dwóch tygodniach odbywa się druga tura plebiscytu.

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki sondażu exit poll

Na razie nie znamy wyniku wyborów prezydenckich 2020. Znamy za to wyniki sondau exit poll. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez pracownię IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu, największe poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał Andrzej Duda, na którego głosowało 41,8 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z poparciem na poziomie 30,4 proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli się odpowiednio Szymon Hoownia (13,3 proc.), Krzysztof Bosak (7,9 proc.), Robert Biedroń (2,9 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.), Marek Jakubiak (0,5 proc.), Stanisław Żółtek (0,3 proc.), Waldemar Witkowski (0,3 proc.), Paweł Tanajno (0,3 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,2 proc.).

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020.Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Gazeta.pl

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy II tura?

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest wówczas, gdy żaden z kandydatów nie uzyska poparcia na poziomie większym, niż połowa ważnych głosów. Uczestniczą w niej dwaj kandydaci, którzy zgromadzili największe poparcie.

Wyniki przeprowadzonego przez pracownię IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu sondażu wskazują, że do II tury wyborów prezydenckich przejdą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Druga tura odbędzie się 12 lipca. Oficjalne wyniki pierwszej tury Państwowa Komisja Wyborcza poda w przyszłym tygodniu.