Wyniki wyborów sondażu exit poll. Kto przechodzi do II tury?

Wybory prezydenckie 2020. 28 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Na jakich zasadach i kto, zgodnie z przeprowadzonym przez pracownię IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu sondażem exit poll, przechodzi do II tury wyborów?

Lokale wyborcze w dniu 28 czerwca otwarte były od godziny 7 do 21. O urząd Prezydenta RP rywalizowało 11 kandydatów. Wiadomo już, kto zgodnie z sondażem IPSOS przechodzi do drugiej tury. Ostatecznie jednak wszystko będzie wiadomo po ogłoszeniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wybory prezydenckie 2020. Zasady I i II tury

Zgodnie z polską Konstytucją prezydentem zostaje kandydat, który zdobędzie więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli już w I turze którykolwiek z kandydatów otrzymałby ponad 50 proc. poparcia, wówczas II tura nie byłaby organizowana.

Jeśli w I turze nikt nie otrzyma poparcia na poziomie co najmniej 50 proc., wówczas konieczne będzie przeprowadzenie II tury. Przechodzi do niej wyłącznie dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.

Wybory prezydenckie 2020. Duda i Trzaskowski w II turze

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez pracownię IPSOS na zlecenie TVP, TVN i Polsatu, największe poparcie otrzymał Andrzej Duda (41,8 proc.). Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski (30,4 proc.), na trzecim Szymon Hołownia (13,3 proc.), zaś na czwartym Krzysztof Bosak (7,9 proc.).

Oznacza to, że za dwa tygodnie - 12 lipca - odbędzie się druga tura, w której spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Oficjalne wyniki pierwszej tury Państwowa Komisja Wyborcza poda w przyszłym tygodniu.

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020.Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Gazeta.pl

Zobacz wideo Wieczór wyborczy Gazeta.pl
Więcej o: