Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Ostatni dzień na zgłoszenie się po zaświadczenie

Wybory 2020. Piątek 26 czerwca jest ostatnim dniem, w którym wyborcy mogą odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Jest ono niezbędne do oddania głosu w dowolnym obwodzie wyborczym zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wyborcy, którzy nie odbiorą zaświadczenia, nie będą mieli możliwości zagłosowania ani w swoim obwodzie, ani w żadnym innym.

Wybory 2020. Ostatni dzień na odbiór wniosku

Piątek, 26 czerwca jest ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W tym  celu należy się udać do urzędu gminy lub miasta, w którym jesteśmy ujęciu w spisie wyborców. Wniosek o wydanie tego dokumentu można złożyć osobiście, ale także faksem czy mailem.

Jeśli wyborca jest ujęty w spisie wyborców, urzędnik wręczy mu dwa zaświadczenie. Pierwsze z nich będzie go uprawniało do głosowania w pierwszej turze wyborów (28 czerwca), zaś w drugie w ewentualnej drugiej turze (12 lipca).

Zaświadczenie upoważnia do głosowania w innych obwodach

Zaświadczenie o prawie do głosowania jest przydatne przede wszystkim dla osób, które nie mają pewności co do tego, gdzie będą przebywały w dniu głosowania. Dzięki dokumentowi wyborca może oddać głos w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju, za granicą, a także na polskim statku morskim.

Po odebraniu zaświadczenia, wyborca jest wykreślany ze spisu w przypisanym mu obwodzie. Jeśli dojdzie go jego zgubienia, wówczas nie ma możliwości na otrzymanie drugiego dokumentu, wskutek czego przepadnie szansa na oddanie głosu w wyborach.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: