Sondaż: Duda wygrywa I turę ze znaczną przewagą. Gorąca II tura

Andrzej Duda wygrałby I turę wyborów prezydenckich z wynikiem 41,1 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 26,4 proc. badanych.

Trzeci wynik - 9,7 proc. - przypadł natomiast Szymonowi Hołowni. Kolejne miejsca w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zajęli: Władysław Kosiniak-Kamysz (5,4 proc.), Robert Biedroń (4,9 proc.) i Krzysztof Bosak (4,6 proc.). Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu jednoprocentowego poparcia. 

Zobacz wideo Komorowski: Jestem przekonany, że emisariusze z PiS-u poszli do pana Bosaka

Sondaż wykonano w środę 24 czerwca.

Sondaż "Rz": Duda nieznacznie wygrywa z Trzaskowskim w II turze

Przewaga Dudy nad Trzaskowskim z I tury zdecydowanie zmalałaby w wyborczej dogrywce. W II turze na urzędującego prezydenta głos oddałoby 48,7 proc. badanych, a na kandydata Koalicji Obywatelskiej - 47,5. 3,8 proc. respondentów nie wie jeszcze, na kogo odda głos. 

Prof. Ewa Marciniak uważa, że ostatnie sondażowe wyniki Dudy można określić jako "niepokojącą stabilizację". "Było wiele wysiłków na wzmocnienie poparcia dla prezydenta, ale wydają się nieskuteczne. Satysfakcjonująca przewaga to byłoby 45 proc." - ocenia politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dodaje też, że Trzaskowski "odniósł duży sukces na starcie kampanii", jednak w jego przypadku widać już "wygasający efekt świeżości". 

Szef IBRiS Marcin Duma podkreśla, że ważne dla ostatecznego wyniku wyborów prezydenckich będzie to, w którą stronę "przepłynie" elektorat kandydata Konfederacji. - Wydawało się, że elektorat Bosaka jest naturalnym źródłem głosów dla Andrzeja Dudy, ale ci wyborcy są bardziej antyrządowi niż konserwatywni i ważniejszy jest dla nich sprzeciw i bunt wobec aktualnie rządzących - mówi Duma. Jego zdaniem, na rezultat II tury wyborów mogą w istotny sposób wpłynąć wyborcy, którzy nie zdecydowali się zagłosować 28 czerwca. Według eksperta mogą to być nawet 2 miliony osób.

Przewidywana frekwencja w wyborach to 61 proc. Sondaż IBRiS przeprowadzono 24 czerwca metodą CATI na grupie 1100 respondentów. 

Więcej o: