Wybory 2020. Sondaż late poll. Na czym polega? Kiedy podawane są wyniki?

Wybory 2020. Sondaż late poll to kolejny po exit poll rodzaj sondażu wyborczego, który ma za zadanie przedstawienie opinii publicznej przybliżonych wyników wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie 2020. Czym różni się sondaż exit poll od late poll?

Badania sondażowe podczas wyborów w Polsce stały się już od kilkunastu lat standardem. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych w mediach podawane są przybliżone wyniki wyborów, oparte na badaniu ankietowanych. Ankieterzy prowadzą je w wybranych losowo lokalach wyborczych i na podstawie zebranych danych mogą wskazać jaki będzie przybliżony wynik wyborczy. Margines błędu w badaniu exit poll, którego wyniki pojawiają się tuż po ustaniu ciszy wyborczej wynosi 2 punty procentowe. Tymczasem jeśli chodzi o badanie late poll to jego efekty poznajemy kilka godzin po wynikach exit poll. Sondaż late poll tworzony jest na podstawie cząstkowych wyników pozyskanych z losowo wybranych lokali wyborczych

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy otrzymamy wyniki badania late poll?

W wyborach prezydenckich 2020, których pierwsza tura odbędzie się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca wynik badania late poll uzyskamy prawdopodobnie w późnych godzinach nocnych z niedzieli na poniedziałek lub wczesnym rankiem w poniedziałek 29 czerwca. Wszystko zleży od tego jak szybko spłyną dane z poszczególnych losowo wybranych lokali wyborczych. Niemniej na pewno wyniki dostępne będą w  przeciągu kilku godzin od zamknięcia lokali wyborczych, co planowo ma mieć miejsce o godzinie 21.00

Kto prowadzi badanie late poll?

Badanie exit poll jak i late poll w wyborach prezydenckich 2020, których pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 28 czerwca, prowadzić będzie pracownia Ipsos na zlecenie Telewizji Polskiej, TVN oraz Polsatu. We wszystkich stacjach wyniki badania exit poll podane będą kilka minut po 21.00, czyli po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych i zakończeniu ciszy wyborczej. Na wynik badania late poll przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, ale za to będzie on jeszcze bardziej wiarygodny, gdyż wynik opracowywany jest już po zakończeniu procedury wyborczej. Wówczas ankieterzy pojawiają się w losowo wybranych obwodowych komisjach wyborczych, gdzie pozyskują informacje na temat cząstkowych wyników wyborów. Na ich podstawie ustalany jest cząstkowy rezultat głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Czy głosowanie korespondencyjne może wpłynąć na poprawność badania sondażowego?

Jak dotąd badania sondażowe prowadzone przy okazji wyborów prezydenckich i parlamentarnych dawały dość wiarygodne wyniki, które w większości przypadków potwierdzały się w oficjalnym komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej. W tym roku jednak wybory prezydenckie prowadzone będą w sposób hybrydowy, łącząc głosowanie tradycyjne z korespondencyjnym. Czy to może mieć wpływ na poprawność badania sondażowego exit poll i late poll? W rozmowie z Onetem temat ten poruszył Marcin Duma, szef Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Stwierdził w swojej wypowiedzi, że badanie exit poll jest trafnym sposobem na oszacowanie wyników wyborczych, a możliwość głosowania korespondencyjnego nie powinna wpłynąć na jego wynik. 

Więcej o: