Materiał w "Wiadomościach" o Dudzie. "Spot, który nawet nie udawał materiału dziennikarskiego"

W środę w "Wiadomościach" TVP wyemitowany został materiał Macieja Sawickiego pt. "Przedwyborcza mobilizacja". Został on poświęcony ubiegającemu się o reelekcję Andrzejowi Dudzie. W sieci szybko pojawiły się komentarze, że wyglądał jak spot wyborczy. "Zobaczyłem spot prezydenta Andrzeja Dudy, który nawet nie udawał materiału dziennikarskiego" - napisał Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej".

Materiał "Wiadomości" zaczyna się od nagrań ze spotkań prezydenta z wyborcami. Towarzyszy im muzyka, która przypomina muzykę z bajek. - Miasta, gminy i wsie. Miliony ludzi, mnóstwo ważnych tematów i jeden wspólny cel - mówi dziennikarz TVP.

Ja kandyduję po to, żeby nas nikt o pięć lat nie cofnął

- podkreśla Andrzej Duda w nagraniu z jednego ze spotkań wyborczych. Sawicki mówi "duma", w tle powiewa biało-czerwona flaga, a następnie słyszmy słowa kobiety: "Jest patriotą, jest człowiekiem, który będzie nas godnie reprezentował". Dziennikarz TVP wymienia dalej, "godność" i pokazuje nagranie, na którym widać, jak z prezydentem robi sobie zdjęcie chłopiec. W końcu dziecko mówi do głowy państwa: "Dziękuję za 500+". - Szacunek - wymienia Sawicki i wyświetlone zostaje nagranie, jak starsza kobieta mówi, że tak dobrze, jak teraz, to jeszcze nie miała. - Historia i tradycja, odpowiedzialność, wiarygodność, dotrzymywanie słowa - wylicza dalej autor materiału.

Tarcza antykryzysowa, 500+, 300+, 13. emerytura, niższy CIT i zerowy PIT dla młodych, darmowe leki dla seniorów, podwyżki płac, podniesienie najniższej krajowej pensji, przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego

- wymienia Maciej Sawicki. Dziennikarz TVP dodaje, że "kilkadziesiąt tysięcy osób przystąpiło już do społecznych komitetów poparcia Andrzeja Dudy" i podkreśla, że "wspierają go naukowcy, artyści oraz sportowcy". Sawicki dodaje, że jednym z sympatyków urzędującego prezydenta jest "znany i lubiany, niesamowicie waleczny i utalentowany Robert Kubica". Następnie pokazana zostaje wypowiedź kierowcy, mówiącego, że spotkał Dudę, który okazał się być sympatycznym człowiekiem i rozmawiał z nim "na luzie". 

"Polakom żyje się lepiej niż pięć lat temu"

Maciej Sawicki zapowiada, że w piątek przed Pałacem Prezydenckim ma się odbyć "ogromna manifestacja poparcia" dla ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

Bo dzięki jego polityce Polakom żyje się lepiej niż pięć lat temu

- mówi autor materiału. - Dobre zmiany, które odczuwa we własnym portfelu, we własnym domu zdecydowana większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, to każdy, jak zrobi uczciwy bilans, to musi taką prostą rzecz przyznać - stwierdza Adrian Stankowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". A Sawicki dodaje, że widać to podczas spotkań z wyborcami i podkreśla, że "jak Polska długa i szeroka", niezależnie czy na wschodzie, zachodzie, północy, czy południu to na spotkania z Dudą przychodzą "tłumy".

Wyborcy z dumą pokazują swoje poparcie, bo wiedzą, o co toczy się gra

- podkreśla Maciej Sawicki. - Albo się Polska będzie dalej dynamicznie rozwijała w poszanowaniu naszych wartości i te wartości będą pilnowane, bo ja ich pilnuję i będę pilnował jako prezydent, albo tak nie będzie i zostaniemy cofnięci, albo nam będą obce wartości wprowadzali - mówi na nagraniu ze spotkania wyborczego Andrzej Duda. Dziennikarz TVP podkreśla, że prezydent "broni interesów zwykłych Polaków". 

Nikt nie jest pomijany, niezależnie skąd pochodzi i gdzie mieszka. Prezydent Andrzej Duda liczy się z głosem i zdaniem każdego Polaka

- kończy Sawicki.

"Jako materiał wstawiają spot Dudy"

Materiał "Wiadomości" odbił się szerokim echem w sieci. Użytkownicy internetu uważają, że TVP wyświetliło spot Andrzeja Dudy, a nie rzetelny materiał dziennikarski.

W 'Wiadomościach' zobaczyłem spot prezydenta Andrzeja Dudy, który nawet nie udawał materiału dziennikarskiego. Później historię, w której udało się komuś przejść od sondażu poparcia do ścieków w Wiśle i jakiegoś człowieka, który powiedział, że te ścieki zakryłyby miasteczko Wilanów. Jest moc

- napisał Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej".

Jeżeli Duda przegra te wybory, to przez Jacka Kurskiego. Zresztą, to chyba jakiś sabotaż

- stwierdził Wojciech Karpieszuk z "Gazety Wyborczej".

"Wiadomości" już się nie pitolą, jako materiał wstawiają spot Dudy z muzyczką i Kubicą, który pogadał z Dudą na luzie

- napisał Sasza Kordzielewski, radny miasta Stepnica.

Dzięki Andrzejowi Dudzie żyje się lepiej niż 5 lat temu. Prezydent Andrzej Duda broni interesów zwykłych Polaków. Nikt nie jest pomijany. Prezydent liczy się z głosem każdego. (W tle rozbrzmiewa muzyka) Maciej Sawicki, Wiadomości. Nie, to nie fejk

- podkreśliła Marta Kiermasz z VOX FM.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski odpowiada na pytanie reportera TVP
Więcej o: