Wybory prezydenckie 2020. Polacy głosują za granicą. Zapowiada się frekwencyjny rekord

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że wysłano wszystkie pakiety wyborcze do osób głosujących korespondencyjnie za granicą. Resort podkreśla jednocześnie, że głosy odesłane, które trafią do komisji do czasu zakończenia głosowania, także w weekend, zostaną uwzględnione. Tymczasem ambasady RP na całym świecie pokazują zdjęcia pakietów wyborczych, które Polacy odesłali już po oddaniu głosu w wyborach.

W środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk mówił o rekordowym zainteresowaniu wyborami i szczególnym wysiłku polskich dyplomatów i służb konsularnych. Chęć udziału w wyborach prezydenckich za granicą zgłosiło 387 tysięcy osób, to prawie 200 tysięcy więcej niż 5 lat temu. Ze względu na pandemię 343 tysiące wyborców ma głosować korespondencyjnie.

Przygotowanie pakietów wyborczych i ich wysyłka rozpoczęły się od 16 czerwca. Dla wyborców głosujących korespondencyjnie wysłane zostały wszystkie pakiety, których wyborcy oczekiwali. W samym Londynie przygotowano 77 tysięcy pakietów, a pracowało nad tą wysyłką prawie 100 osób ze służby dyplomatycznej i konsularnej

- poinformował wiceminister spraw zagranicznych.

Ambasady RP na świecie pokazują odesłane pakiety wyborcze

Ambasada w Tokio zamieściła zdjęcie pierwszych pakietów wyborczych, które wysłali do niej obywatele Polski po oddaniu głosu. Zaapelowała również, aby ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, odesłali koperty do konsulatu.

Ambasada RP w Wellington w Nowej Zelandii poinformowała natomiast o tym, że "zapowiada się rekordowa frekwencja".

Do dnia wyborów jeszcze pięć dni, a my otrzymaliśmy już ponad połowę pakietów z powrotem. Czekamy na resztę. I wyborców oddających głos osobiście - zapisy do jutra!

- czytamy na Twitterze.

Placówka dyplomatyczna w Finlandii poinformowała, że we wtorek otrzymała pocztą pierwsze koperty zwrotne z głosami Polaków mieszkających w tym kraju.

Już ponad 10 tys. pakietów wyborczych zostało odesłanych do naszego konsulatu. Państwa głosy zostaną zabezpieczone i będą 24 godziny na dobę chronione. Otwarcie pakietów nastąpi w dniu wyborów

- zapewnia Konsulat Generalny RP w Monachium.

Ambasada RP w Barcelonie zaapelowała, aby po otrzymaniu pakietu wyborczego jak najszybciej odesłać kopertę zwrotną. Poinformowała również, że część wyborców już to zrobiła.

Zdecydowana większość pakietów wyborczych już wróciła do Ambasady RP w Rijadzie. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i mobilizację! Czekamy na pozostałe przesyłki

- napisała placówka w Arabii Saudyjskiej.

Większość marokańskiej Polonii otrzymała już pakiety wyborcze. Niektórzy już je nawet do nas odesłali

- informuje Ambasada RP w Maroku.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: