Wybory 2020. Zasady w trakcie głosowania. Czy maseczki są obowiązkowe? Czy trzeba mieć własny długopis?

Wybory prezydenckie 2020. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, wybory prezydenckie odbędą się z zachowaniem szczególnego reżimu sanitarnego. Zarówno na wyborców, jak i członków komisji będą nałożone specjalne obowiązki. Zobacz, o czym należy pamiętać w trakcie oddawania głosu.

Już 28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. To pierwsze takie wybory w historii, kiedy będą nas obowiązywać surowe wymogi sanitarne. Uniknąć wizyty w lokalu wyborczym można poprzez oddanie głosu w drodze korespondencyjnej. Jeśli jednak chcemy spełnić nasz obywatelski obowiązek osobiście, to należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wybory prezydenckie 2020. Ile osób może być w lokalu wyborczym?

O tym, do jakich zasad powinniśmy się stosować, przypomniała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, na antenie tvn24.

Lokale wyborcze traktowane są tak samo, jak wszystkie inne miejsca publiczne. Obowiązek zachowania reżimu sanitarnego nie jest więc wyłączony na ich terenie. - One się nie różnią niczym od wizyty w urzędzie czy w sklepie. Trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, dla własnego bezpieczeństwa przede wszystkim - powiedziała Magdalena Pietrzak.

Na każdą osobę przebywającą w lokalu wyborczym powinny przypadać 4 metry kwadratowe ogólnej powierzchni komisji. Do tej liczby nie wlicza się członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Wybory prezydenckie 2020. Czy maseczki są obowiązkowe? Czy trzeba mieć własny długopis?

Podstawowym obowiązek w czasie pandemii jest zachowanie odpowiedniego, dwumetrowego dystansu społecznego. Jeśli znajdujemy się w sytuacji, która nie pozwala na utrzymanie dystansu albo jesteśmy w takich miejscach jak: sklep, kino, urząd, kościół czy bank, to obowiązkiem jest zasłonięcie ust i nosa.

Nie inaczej jest w przypadku lokalu wyborczego. Maseczkę powinniśmy mieć na twarzy jeszcze przed wejściem do środka, gdzie każdy wyborca będzie mógł skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk. W czasie sprawdzania tożsamości przez członka obwodowej komisji, wyborca zostanie poproszony o chwilowe zdjęcie maseczki. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, to rozwiązaniem może być wykorzystanie przyłbicy zamiast maseczki.

Rozporządzenie regulujące reżim sanitarny w czasie wyborów nie wspomina o obowiązku posiadania własnego długopisu. Krajowe Biuro Wyborcze zachęca jednak do tego, aby do lokalu wyborczego zabrać ze sobą własny długopis. Jeśli jednak tego nie zrobimy, to w lokalu bez problemu znajdziemy długopisy, które będą regularnie dezynfekowane.

Wybory prezydenckie 2020. Dystans społeczny w kolejkach

Magdalena Pietrzak podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że przed komisjami mogą powstać długie kolejki. Czekający na oddanie swojego głosu wyborcy nie będą jednak zwolnieni z obowiązku zachowania dystansu społecznego. Poza członkami rodziny i osobami wspólnie zamieszkującymi w kolejce powinny panować dwumetrowe odstępy.

O godzinie 21, kiedy kończy się czas na głosowanie, jeden z członków komisji powinien stanąć na końcu kolejki - tym samym wszystkie osoby przed nim będą mogły zagłosować, nawet jeśli do 21 nie znajdują się na terenie lokalu wyborczego, ponieważ stoją w kolejce na zewnątrz. 

Wybory prezydenckie 2020. Reżim sanitarny dla członków komisji obwodowych

Reżim sanitarny będzie obowiązywał również członków obwodowych komisji wyborczych. Każdy z nich będzie wyposażony w jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk oraz maseczki medyczne lub przyłbice.

Stanowiska pracy będą ustawione w ten sposób, aby zachować dystans 1.5 metra, a stoły nie będą mogły być pokryte wchłanialnym materiałem. Co najmniej raz na godzinę, członkowie komisji będą musieli wietrzyć pomieszczenie przez 10 minut.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: