Jak podaje "Rzeczpospolita", samorządy miały zaledwie trzy tygodnie na to, by przygotować się do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zazwyczaj organizacja wyborów trwa nawet 15 tygodni. Po skompletowaniu komisji wyborczych, z którymi były największe problemy, obawy samorządów budzi też przestrzeganie reżimu sanitarnego przez wyborców.
- Pytań jest bardzo dużo. Zgodnie z przepisami lokal wyborczy musi być co godzina wietrzony przez dziesięć minut. Na każdego wyborcę powinny przypadać cztery mkw. Nie wiadomo jednak, kto ma tego pilnować - powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Obawy samorządów budzi też to, że wiele osób nie przestrzega obowiązku zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. O takiej sytuacji mówił ostatnio nawet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Urzędnicy zastanawiają się, co ma zrobić komisja w sytuacji, gdy wyborca będzie chciał oddać głos, ale odmówi założenia maseczki. Sytuacja ta nie jest bowiem nigdzie uregulowana - ani w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, ani w wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej.
- Niestety, nie mamy żadnych dodatkowych wytycznych dla samych wyborców. Proszę pamiętać, że to odgórne zalecenie, aby każdy z nas w pomieszczeniach zamkniętych stosował maseczki, tak samo jak na poczcie czy w sklepie. Komisja obwodowa nie ma jednak uprawnień do wyproszenia z lokalu. Pozbawiłaby głosującego możliwości skorzystania z prawa wyborczego do udziału w głosowaniu - wyjaśnił Patryk Załęczny z Urzędu Miasta we Wrocławiu.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu zaapelowała w ubiegłym tygodniu do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie wytycznych i procedur postępowania z członkami komisji oraz wyborcami, u których zostaną zaobserwowane objawy zakażenia koronawirusem. Do tej pory samorządy ich nie dostały.
Ostatnie rozporządzenie resortu w sprawie wyborców pochodzi z 15 czerwca i dotyczy głównie wytycznych dla członków komisji. Osoby te mają być wyposażone w środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski. Rozporządzenie zakłada rozstawienie stanowisk pracy członków komisji tak, by zachować odstęp półtora metra. Przy wejściu mają zostać ustawione płyny do dezynfekcji rąk, z których mogą skorzystać wyborcy - nie ma jednak wspomnianego obowiązku zasłaniania przez nich ust i dłoni na terenie lokalu wyborczego.