Wybory 2020. Samorządy nie dostały wytycznych. Co z wyborcami, którzy nie założą maseczek?

Samorządy kończą przygotowania do wyborów prezydenckich, które odbędą się już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. W trzy tygodnie musiały zostać skompletowane komisje obwodowe oraz zgromadzone środki, które zapewnią bezpieczeństwo wyborców i członków komisji. Wątpliwości budzi jednak brak szczegółowych wytycznych np. w sytuacji, gdy wyborca nie będzie chciał założyć maseczki podczas oddawania głosu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", samorządy miały zaledwie trzy tygodnie na to, by przygotować się do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Zazwyczaj organizacja wyborów trwa nawet 15 tygodni. Po skompletowaniu komisji wyborczych, z którymi były największe problemy, obawy samorządów budzi też przestrzeganie reżimu sanitarnego przez wyborców.

Zobacz wideo Sośnierz: Nie spodziewałem się, że będziemy się tak długo męczyli z wygaszaniem epidemii

Wybory prezydenckie 2020. "Komisja obwodowa nie ma jednak uprawnień do wyproszenia z lokalu"

- Pytań jest bardzo dużo. Zgodnie z przepisami lokal wyborczy musi być co godzina wietrzony przez dziesięć minut. Na każdego wyborcę powinny przypadać cztery mkw. Nie wiadomo jednak, kto ma tego pilnować - powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Obawy samorządów budzi też to, że wiele osób nie przestrzega obowiązku zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. O takiej sytuacji mówił ostatnio nawet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Urzędnicy zastanawiają się, co ma zrobić komisja w sytuacji, gdy wyborca będzie chciał oddać głos, ale odmówi założenia maseczki. Sytuacja ta nie jest bowiem nigdzie uregulowana - ani w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, ani w wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej.

- Niestety, nie mamy żadnych dodatkowych wytycznych dla samych wyborców. Proszę pamiętać, że to odgórne zalecenie, aby każdy z nas w pomieszczeniach zamkniętych stosował maseczki, tak samo jak na poczcie czy w sklepie. Komisja obwodowa nie ma jednak uprawnień do wyproszenia z lokalu. Pozbawiłaby głosującego możliwości skorzystania z prawa wyborczego do udziału w głosowaniu - wyjaśnił Patryk Załęczny z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Samorządy zwracają uwagę na brak wytycznych i procedur z Ministerstwa Zdrowia

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu zaapelowała w ubiegłym tygodniu do Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie wytycznych i procedur postępowania z członkami komisji oraz wyborcami, u których zostaną zaobserwowane objawy zakażenia koronawirusem. Do tej pory samorządy ich nie dostały.

Ostatnie rozporządzenie resortu w sprawie wyborców pochodzi z 15 czerwca i dotyczy głównie wytycznych dla członków komisji. Osoby te mają być wyposażone w środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski. Rozporządzenie zakłada rozstawienie stanowisk pracy członków komisji tak, by zachować odstęp półtora metra. Przy wejściu mają zostać ustawione płyny do dezynfekcji rąk, z których mogą skorzystać wyborcy - nie ma jednak wspomnianego obowiązku zasłaniania przez nich ust i dłoni na terenie lokalu wyborczego.

Więcej o: