Wielka Brytania. Polonia obawia się o głosowanie. Pakiety wciąż nie dotarły do wyborców

Wielu Polaków na co dzień mieszkających w Wielkiej Brytanii ma spore obawy co do tego, czy karty do głosowania zostaną dostarczone do ambasady przed 28 czerwca. Czasu jest coraz mniej.

Ambasador Polski w Londynie, Arkady Rzegocki, niedawno informował, że "mimo krótkich terminów (wynikających z kalendarza wyborczego) daliśmy radę przygotować i wysłać w terminie rekordową liczbę pakietów wyborczych". Okazuje się jednak, że problemy z dostawą kart są większe, niż mogłoby się wydawać.

Przesunięty termin dostarczania kopert zwrotnych

Kilka dni temu ambasada Polski w Londynie przekazała, że wyborcy muszą odesłać pakiety wyborcze na tyle wcześnie, aby była możliwość ich dostarczenia z powrotem do ambasady maksymalnie do 26 czerwca.

Początkowo przekazywano, że z uwagi na sytuację epidemiczną i warunki organizacyjne wyborcy nie będą mieli możliwości osobistego przekazania koperty zwrotnej do Konsula RP czy danej obwodowej komisji wyborczej. Jedyną drogą miało być wysłanie jej pocztą lub kurierem do konsula maksymalnie do 26 czerwca. Później jednak pojawił się komunikat, że koperty zwrotne będą przyjmowane do 28 czerwca.

Niedziela dniem niepracującym dla poczty

W sieci bardzo szybko pojawiło się mnóstwo reakcji na takie decyzje dotyczące terminu odesłania kopert zwrotnych. Wielu wyborców podnosiło, że w niedzielę państwowa poczta nie pracuje, dlatego nie wiadomo, w jaki sposób przesyłki miałyby zostać dostarczone.

Wyborcy zgłaszają też, że nawet pomimo faktu zarejestrowania się w komisjach obwodowych zdecydowanie wcześniej do tej pory nie dotarły do nich pakiety wyborcze. Pojawiają się w tej sytuacji całkiem zasadne głosy zwątpienia, czy całą procedurę uda się wykonać w terminie.

Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało na Twitterze, że przygotowywanie i wysyłka pakietów rozpoczęły się we wtorek, 16 czerwca, zaś ostatnie z nich zostały przekazane poczcie 22 czerwca.

Zobacz wideo "Trzaskowski założył maskę fajnego gościa, która zaczyna odpadać”
Więcej o: