Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić czy jestem na liście wyborców?

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi warto wcześniej upewnić się, czy nasze nazwisko znajduje się w rejestrze wyborców, na podstawie którego sporządzany jest spis pozwalający oddać głos. Poniżej wyjaśniamy, jak sprawdzić te informacje.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, zaś ewentualna druga tura 12 lipca. Każdy uprawniony do oddania głosu musi się znaleźć na liście wyborców.

Wybory prezydenckie 2020. Różnica pomiędzy rejestrem i spisem wyborców

Rejestr wyborców to rejestr danych osobowych wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie danej gminy. Jest on niezbędny, aby wyszczególnić osoby, które 28 czerwca będą mogły oddać głos.

Na podstawie rejestru tworzony jest spis wyborców, czyli lista z osobami, które są uprawnione do zagłosowania w siedzibie konkretnej obwodowej komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić czy jestem na liście?

Informacje na temat obecności na liście wyborców udostępnia urząd gminy lub danej dzielnicy. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek pisemny, zaś w odpowiedzi otrzymamy ustnie informację, czy nasze nazwisko znajduje się w rejestrze.

W sytuacji, gdy nasze nazwisko nie widnieje w rejestrze wyborców, wówczas można zameldować się na pobyt stały lub złożyć wniosek o wpisanie do rejestru. W ciągu pięciu dni prezydent, burmistrz lub wójt rozpatrzą taki wniosek.

Po rozpatrzeniu wniosku przez odpowiedni organ, w wiadomości zwrotnej wyborca zostanie poinformowany o dopisaniu do spisu, a także pojawi się przypomnienie o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości do Obwodowej Komisji Wyborczej. Przykładowa treść maila, jaki powinien przyjść po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku brzmi następująco:

[UM Warszawa, Ochota]
Szanowna Pani, Szanowny Panie,Informuję, że został/a Pan/Pani dopisany/a do spisu wyborców. Do Obwodowej Komisji Wyborczej należy zgłosić się z dokumentem tożsamości. Adres Obwodowej Komisji Wyborczej można znaleźć na stronie, wpisując adres wskazany we wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Złożony przez Panią/Pana wniosek o dopisanie do spisu wyborców – dotyczy również ponownego głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 12 lipca 2020r.
Zobacz wideo Marcin Kierwiński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (23.06)
Więcej o: