Kaczyński ma włączyć się w kampanię Dudy. Wkrótce wygłosi mobilizujące przemówienie

Na finiszu kampanii kolejne sondaże wskazują na zwycięstwo Andrzeja Dudy, który jednak będzie musiał szykować się do II tury. A tam, według badań opinii publicznej, jego triumf jest już bardzo niepewny. Tym bardziej może dziwić, że w ostatnich dniach kampanii, urzędującego prezydenta nie wspiera Jarosław Kaczyński. Według informacji Wirtualnej Polski, ma to się zmienić środę, gdy prezes PiS wygłosi mobilizujące wyborców przemówienie podczas konwencji Forum Młodych PiS.

Na pięć dni przed terminem wyborów prezydenckich liderem sondaży pozostaje Andrzej Duda. Jednocześnie wskazują one, że urzędujący prezydent nie może być pewny zwycięstwa w I turze. Jeszcze w kwietniu na Dudę chciało głosować - według różnych badań - od 50 do nawet 60 procent ankietowanych. Teraz poparcie dla głowy państwa oscyluje wokół 40 proc. 

Zobacz wideo Prezydent spotka się z Trumpem. Siemoniak: Duda ryzykuje bardzo dużo z polskiego interesu

O ile w I turze zwycięstwo Dudy wydaje się niezagrożone, to przeprowadzane na finiszu kampanii sondaże coraz częściej mówią o tym, że sytuacja może odmienić się w wyborczej dogrywce. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono osiem sondaży przed I turą wyborów prezydenckich. Jak informowaliśmy wczoraj w Gazeta.pl, wynika z nich, że Duda przegrałby starcie w II turze z Szymonem Hołownią. Coraz więcej badań wskazuje również na to, że kandydat obozu władzy musiałby uznać wyższość także Trzaskowskiego. Z ośmiu sondaży pokazujących poparcie społeczne w razie ewentualnego pojedynku Duda vs Trzaskowski obecna głowa państwa wygrywa tylko w dwóch, w dwóch kolejnych remisuje, a przegrywa w czterech.

Nawet z prezesem PSL, którego poparcie w pierwszej turze konsekwentnie topnieje, Duda nie wygrałby w wyborczej dogrywce. W jedynym badaniu sprawdzającym wynik starcia dwóch urodzonych w Krakowie polityków pada remis 45 do 45 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Kaczyński wejdzie do gry w ostatnich dniach kampanii?

Na finiszu prezydenckiego wyścigu w kampanię Dudy intensywniej zaangażowało się wielu ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym europosłanka Beata Szydło czy premier Mateusz Morawiecki. Tego samego nie można natomiast powiedzieć o prezesie partii Jarosławie Kaczyńskim, którego aktywność medialna w ostatnich dniach znacznie zmalała. 

Według ustaleń Wirtualnej Polski, ma to się zmienić w środę, a Kaczyński ma zaznaczyć swój ślad w kampanii Dudy podczas konwencji organizowanej przez Forum Młodych PiS. Mobilizacyjne przemówienie prezesa rządzącej partii będzie oczywiście głównym punktem wydarzenia, które ma odbyć się w jednym z województw na ścianie wschodniej. 

W rozmowie z Wirtualną Polską sztabowcy PiS zdradzili, że prezes ma poruszyć w swoim przemówieniu "ważne i nieoczywiste wątki niepodejmowane dotąd przez innych partyjnych liderów". Kaczyński ma mówić m.in. o zielonym konserwatyzmie i prawach zwierząt. W trakcie konwencji młodzieżówki PiS może zostać też przedstawiona nowa inicjatywa ustawodawcza - według nieoficjalnych informacji ma to być "ważne rozwiązanie propracownicze". 

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Ewentualną drugą turę zaplanowano na 12 lipca. 

Więcej o: