Wybory prezydenckie 2020. Jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych?

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Sprawdź, jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych. Przybliżamy wszystkie wytyczne GIS.

Wybory 2020: wytyczne GIS. Tegoroczne szczególne warunki podczas wyborów

Główny Inspektorat Sanitarny razem z innymi ministerstwami przygotował i zatwierdził wytyczne, które uwzględniają specyfikę funkcjonowania różnych obszarów w ramach aktualnej sytuacji epidemiologicznej. W związku z epidemią koronawirusa, 28 czerwca wybierzemy prezydenta na szczególnych warunkach.

Ministerstwo Zdrowia jest autorem projektu rozporządzenia w sprawie ''szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych''. Poniżej szczegółowe wytyczne GIS, które będą obowiązywać podczas wyborów:

  • W lokalu wyborczym w tym samym czasie może przebywać tylko 1 wyborca na 4 m2.
  • Osoby zasiadający w komisjach będą zobowiązane do włożenia jednorazowych rękawiczek, półmasek lub przyłbicy. Nie będą musieli ich kupować we własnym zakresie. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które gwarantuje członkom Komisji Wyborczych: jednorazowe rękawiczki, maseczki oraz przyłbice. 
  • Członkowie komisji będą zobowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 metra od siebie.
  • W dniu głosowania blaty stoły, klamki drzwiowe, urny mają być zdezynfekowane co najmniej 6 razy. Dezynfekcja nie może zakłócać głosowania oraz pracy Obwodowej Komisji Wyborczej, nie będzie w tym czasie przerw. Na blatach wyjątkowo nie będzie też sukna ani żadnego innego materiału, który mógłby wchłonąć aerozol lub ciecz.
  • Przed głosowaniem lokal ma być dokładnie przewietrzony. Podczas głosowania także będzie obowiązkowa wymiana powietrza, a dokładnie wietrzenie przez 10 minut co godzinę.
  • Zaraz przy wejściu ma być umieszczony płyn do dezynfekcji rąk na widoku.
  • W czasie trwania wyborów zaleca się też pracę instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej, lub jeśli budynek nie jest wystarczająco wyposażony to grawitacyjnej. 

Jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich 2020?

  • Do lokalu wyborczego będziemy mogli wejść tylko i wyłącznie z zasłoniętym nosem i ustami.
  • Komisja przypomni o obowiązkowej dezynfekcji dłoni.
  • Musimy liczyć się też z zaleceniem członka Komisji, który może zwrócić się do nas z prośbą o chwilowe odsłonięcie twarzy celem weryfikacji osoby z dowodem osobistym. 
Zobacz wideo Zobacz, jak wygląda dezynfekcja miejsc publicznych

Wybory prezydenckie, kiedy będzie najlepszy czas na głosowanie? 

Swój głos w wyborach prezydenckich Polacy będą mogli oddać przez cały dzień od godziny 7 do 21. Nie warto czekać z głosowaniem na ostatnią chwilę, ze względu na obostrzenia związane z epidemią przed lokalami wyborczymi mogą pojawić się kolejki. Na sam koniec dnia będzie można zagłosować, ale tylko wtedy jeśli do godziny 21 znajdziemy się wewnątrz lokalu, jeśli w tym czasie nadal będziemy tkwić w kolejce to musimy liczyć się z tym, że nie zostaniemy wpuszczeni do środka. Należy pamiętać także o masce, bez której nie przekroczymy progu lokalu wyborczego. Co więcej, trzeba zasłonić maską nie tylko usta, lecz także nos. Z punktu widzenia bezpieczeństwa najlepiej jest zagłosować z samego rana. Lokale będą świeżo przewietrzone i będziemy mieć pewność, że przed nami nie było wielu osób w danym pomieszczeniu. Poranne głosowanie zaoszczędzi nam także ewentualnego rozczarowania, które może spotkać wyborców, którzy zdecydują się głosować na ostatnią chwilę. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w wyborach? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Wybory prezydenckie. Jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych za granicą? 

W lokalach obwodowych komisji wyborczych poza granicami Polski nie ma obowiązku stosowania środków ochrony osobistej oraz konkretnych wytycznych odnośnie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wszystko zależy od stanu epidemicznego w danym kraju, jeśli ze względu na aktualną sytuację przepisy danego państwa nie nakładają obowiązków ochronnych na wyborców, to nie będą one wymagane także w miejscach dedykowanych dla polskich wyborców. 

Na kiedy zaplanowano II turę wyborów prezydenckich i jakie zasady będą wtedy obowiązywać? 

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę 28 czerwca, głosować będzie można w godzinach od 7 do 21.  Na 12 lipca zaplanowano II turę wyborów (jeżeli w pierwszej turze wynik wyborów nie będzie rozstrzygający). W przypadku dogrywki wyborczej należy się spodziewać takich samych obostrzeń w lokalach wyborczych jakie będą obowiązywały 28 czerwca. 

Więcej o: