Wybory prezydenckie 2020. Wyniki wyborów. Sondaż exit poll: Duda - 41,8 proc., Trzaskowski - 30,4 proc.

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 r. jest Andrzej Duda - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu. Na urzędującego prezydenta oddało głos 41,8 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazł się kandydat KO Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,4 proc.

W pierwszej turze niedzielnych wyborów prezydenckich 2020 r. najwyższe poparcie uzyskał urzędujący prezydent Andrzej Duda z poparciem na poziomie 41,8 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (30,4 proc.), a na trzecim - Szymon Hołownia (13,3 proc.).

Oznacza to, że za dwa tygodnie - 12 lipca - odbędzie się druga tura, w której spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Oficjalne wyniki pierwszej tury Państwowa Komisja Wyborcza poda w przyszłym tygodniu.

Frekwencja wg sondażu wyniosła 62,9 proc. W 2015 r. było to 48,96 proc. 

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów? - Optymistycznie to możliwy jest wtorek, maksymalnie i najpóźniej - środa rano - powiedział w niedzielę wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Na konferencji poinformowano też, że do godziny 18 odnotowano 25 podejrzeń przestępstw i 270 wykroczeń wyborczych.

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020.Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020. Gazeta.pl

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu

 • Andrzej Duda - 41,8 proc.
 • Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.
 • Szymon Hołownia - 13,3 proc.
 • Krzysztof Bosak - 7,4 proc.
 • Robert Biedroń - 2,9 proc.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc.
 • Marek Jakubiak - 0,5 proc.
 • Paweł Tanajno - 0,3 proc.
 • Waldemar Witkowski - 0,3 proc.
 • Stanisław Żółtek - 0,3 proc.
 • Mirosław Piotrowski - 0,2 proc.

Z sondażu exit poll wynika, że Andrzej Duda wygrał w 12 województwach, a Rafał Trzaskowski w czterech. Urzędujący prezydent uzyskał też największe poparcie na wsi oraz w miastach do 200 tys. mieszkańców. 

>>>Wybory prezydenckie 2020. Sondaż exit poll. Jak głosowały poszczególne województwa?

>>>>Wybory prezydenckie 2020. Sondaż exit poll. Jak głosowali mieszkańcy wsi i miast?

Wybory prezydenckie 2020. Jak na ogłoszenie wyników zareagowali główni kandydaci?

- Wynik sprzed 5 lat pobity o kilka długości przy dziesięciu kontrkandydatach, jestem państwu ogromnie wdzięczny - mówił w niedzielę wieczorem po ogłoszeniu sondażowych wyników prezydent Andrzej Duda. - Po pięciu latach uzyskuję [wynik - red.], prowadząc cały czas politykę, różnie, krytykowany, atakowany, trudne decyzje, przecież było ich mnóstwo, bardzo trudne sprawy, które załatwialiśmy w międzyczasie, ogromne społeczne oczekiwania co do tego, żeby poprawić sytuację, byt ludzi. Wielkie oczekiwania. Po pięciu latach dużo więcej osób niż wówczas głosuje na mnie już w pierwszej turze wyborów. Dziękuję za to z całego serca, dziękuję za to zaufanie - mówił Duda.

Jak swój rezultat ocenił Trzaskowski? - Z takimi wynikami można się iść bić o Polskę - stwierdził prezydent Warszawy. - Ponad 58 proc. naszego społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych obywateli powiedzieć: będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany! - oznajmił Trzaskowski. Wspomniane przez niego 58 proc. to łączny wynik wszystkich kontrkandydatów Andrzeja Dudy. - Ta władza sobie nie radzi, a jak sobie nie radzi, to trzeba ją zmienić. A 58 proc. Polek i Polaków najwyraźniej się z nami zgadza! - mówił później główny kontrkandydat urzędującego prezydenta.

W trakcie wieczoru wyborczego Szymon Hołownia przekonywał, że jest zadowolony z wyniku niedzielnych wyborów. Zapowiedział też, że zamierza kontynuować budowę ruchu społecznego. - Czy to jest wynik moich marzeń? Tak. Gdy zaczynaliśmy tę drogę, nikt nie pomyślałby, że to jest w ogóle możliwe. A myślę, że ten wynik jeszcze urośnie, do 15, może 18 procent. Przy tej frekwencji oznacza to, że przekonaliśmy 2,5 mln ludzi. 2,5 mln ludzi oddało głos na wizję polityki, która stoi kontrze do tej, którą wszyscy tak dobrze znamy - przekonywał z kolei Szymon Hołownia

Wybory prezydenckie 2015 r. Wyniki w pierwszej turze

Dla porównania, w 2015 r. Andrzej Duda uzyskał w pierwszej turze 34,76 proc. głosów, wyprzedając ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego o niecały jeden punkt procentowy. Trzeci wynik uzyskał wtedy Paweł Kukiz (20,8 proc.).

embed

Wybory prezydenckie 2010 r. Wyniki w pierwszej turze

Dziesięć lat temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich najwyższy wynik - 41,54 proc. - uzyskał kandydat PO Bronisław Komorowski. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdobył wtedy 36,46 proc. głosów. Trzeci był Grzegorz Napieralski.

embed
Zobacz wideo Prof. Antoni Dudek o scenariuszach po drugiej turze wyborów (wypowiedź z 17.06)
Więcej o: