Wybory 2020. Sąd oddalił wniosek sztabu Andrzeja Dudy przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu

Wybory prezydenckie 2020. Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek orzekał w sprawie przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu. Sztab wyborczy Andrzeja Dudy w trybie wyborczym pozwał kandydata Koalicji Obywatelskiej za jego słowa wypowiedziane podczas spotkania z wyborcami we Wrocławiu.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu. Wniosek dotyczył wypowiedzi kandydata Koalicji Obywatelskiej na temat miliona bezrobotnych. 14 czerwca na rynku we Wrocławiu kandydat Koalicji Obywatelskiej mówił: "Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?". 

Sąd oddalił wniosek w sprawie Rafała Trzaskowskiego pozwanego przez sztab Andrzeja Dudy

Krzysztof Sobolewski, pełnomocnik komitetu wyborczego Andrzeja Dudy tłumaczył, że w wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego znalazły się nieprawdziwe informacje dotyczące liczby bezrobotnych w Polsce. Sztab kandydata PiS domagał się opublikowania sprostowań w mediach, które udostępniły te słowa. 

Poseł Koalicji Obywatelskiej podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed siedzibą PiS przyznał, że politycy tego ugrupowania faktycznie mieli rację mówiąc, że milion bezrobotnych to "pewna nieścisłość". - I dzisiaj chcę się z tym zgodzić. To nie jest milion, a dokładnie 1 011 718 osób bezrobotnych - powiedział Cezary Tomczyk. - Dzięki temu, co robi PiS w sprawie pozwu wyborczego możemy jasno powiedzieć Polakom, jaki jest problem bezrobocia - dodał polityk.

- To jest pewne stwierdzenie faktu: tyle osób straciło pracę. Jeśli będziemy prostować tego rodzaju wypowiedzi, to znaczy, że już nic nie możemy mówić - stwierdziła pełnomocnik Rafała Trzaskowskiego mec. Elżbieta Kosińska-Kozak.

Sądy na rozpoznanie wniosków złożonych w trybie wyborczym mają 24 godziny. W ciągu następnych 24 godzin obydwie strony będą miały możliwość złożenia zażalenia do sądu apelacyjnego. Sądy drugiej instancji rozpoznają sprawy także w ciągu 24 godzin, jednak ich postanowienia podlegają już natychmiastowemu wykonaniu.

Więcej o: