Wyborcy, którzy zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymają na wskazany adres pakiet wyborczy. Zawiera on kartę do głosowania, kopertę na tę kartę, oświadczenia dotyczące samodzielności i tajnego charakteru głosowania, kopertę zwrotną, a także kompleksową instrukcję głosowania.
Po otrzymaniu pakietu wyborczego na wskazany adres, należy podpisać oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu, a następnie wpisać imię i nazwisko oraz numer PESEL. Kolejnym krokiem jest wypełnienie karty do głosowania.
Po uzupełnieniu powyższych dokumentów należy włożyć kartę do koperty i ją zakleić, po czym wraz z oświadczeniem należy ją włożyć do koperty zwrotnej. Na jej przodzie należy zapisać adres oraz numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.
Najpóźniej do dnia 26 czerwca (w przypadku drugiej tury wyborów - do 10 lipca) należy wrzucić kopertę zwrotną do pocztowej skrzynki nadawczej Poczty Polskiej na terenie gminy, w której znajduje się dana komisja wyborcza. Inną opcją jest przekazanie koperty do urzędu gminy samodzielnie lub przez inną osobę, a także bezpośrednie dostarczenie koperty do właściwej komisji wyborczej.
Wyborcy, którzy na co dzień mieszkają za granicą również mają możliwość głosowania osobiście lub korespondencyjnie. W specjalnie utworzonych obwodach wyborczych będzie możliwość zgłoszenia chęci osobistego lub korespondencyjnego oddania głosu.
W zależności od kraju, głosowanie korespondencyjne za granicą będzie się odbywać na różne sposoby. Między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA, gdzie przebywa największa grupa Polonii głosowanie przyjmie tylko i wyłącznie formę korespondencyjną.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało ponadto, że w Czechach, Szwecji, Chinach, Łotwie czy Estonii planowany jest mieszany model głosowania, natomiast w Austrii, Danii czy Indiach jedynie osobiste głosowanie.
W przypadku głosowania korespondencyjnego w Polsce, udział w nim mogą wziąć osoby posiadające polskie obywatelstwo, będą głosować na terenie kraju, a także mają ukończone 18 lat i posiadają prawa wyborcze.
Jeśli chodzi o głosowanie za granicą, prawo do wzięcia udziału w wyborach mają osoby, które: