Wybory prezydenckie 2020. Jak zagłosować na kwarantannie lub w izolacji?

Państwowa Komisja Wyborcza wydała instrukcję dla osób, które chcą zagłosować korespondencyjnie ze względu na obowiązkową kwarantannę lub izolację. Jak zgłosić chęć głosowania listownego, jeśli nie można wyjść z domu?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Nadchodzące głosowanie będzie miało formę hybrydową - część wyborców zagłosuje w lokalach wyborczych, a część korespondencyjnie. Z możliwości oddania głosu drogą listowną mogą skorzystać m.in. osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie i w izolacji.

Głosowanie na kwarantannie lub w izolacji. Do kiedy można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?

Przypomnijmy, że termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób niepozostających na kwarantannie upłynął 16 czerwca, ale osoby, które są na kwarantannie lub w izolacji mogą zgłosić taką chęć do 23 czerwca. PKW informuje, że wyborcy, którzy trafią na kwarantannę w terminie od 23 do 26 czerwca, będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do piątku 26 czerwca. Osoby, które zostaną skierowane na obowiązkową kwarantannę lub izolację po tym terminie, a więc w weekend 27-28 czerwca, nie będą miały możliwości oddania głosu w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020. 

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić w urzędzie gminy, który dysponuje spisem wyborców, w którym widnieje nasze nazwisko. Można to zrobić pisemnie, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu przez platformę ePUAP. 

Jak oddać głos podczas kwarantanny lub izolacji?

Osoby będące na kwarantannie lub w izolacji dostaną pakiety wyborcze najpóźniej w piątek 26 czerwca. Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że są one zobowiązane do oddania głosu od razu, w ciągu 10 minut od wręczenia im przesyłki. Wypełnioną kartę do głosowania i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone w zaklejonej kopercie należy oddać doręczycielowi, który będzie na nią czekał. 

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?
Więcej o: