Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Rafał Trzaskowski wygrywa z Andrzejem Dudą w II turze

Wybory 2020. Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje, że w II turze wyborów prezydenckich szanse na wygraną ma kandydat Koalicji Obywatelskiej. Według najnowszych badań Rafał Trzaskowski może wygrać z Andrzejem Dudą minimalną różnicą głosów.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzony został w piątek 19 czerwca na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Urzędujący prezydent nadal zdecydowanie pokonuje kontrkandydatów w pierwszej turze głosowania.

Wybory 2020 - sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski wygrywa z Andrzejem Dudą w II turze

Na Andrzeja Dudę w niedzielę 28 czerwca zagłosować chce 41,5 proc. badanych. Na drugim miejscu znajduje się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, którego popiera 28,3 proc. ankietowanych.

Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno: kandydat niezależny Szymon Hołownia (8,6 proc.), kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8 proc.), kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (5,4 proc) i Robert Biedroń z Lewicy (2,2 proc.).

Zobacz wideo Prof. Dudek o scenariuszach po drugiej turze wyborów

W drugiej turze najwięcej poparcia wyborców zyskuje Rafał Trzaskowski. Na tego kandydata zdecydowałoby się zagłosować 46,9 proc. ankietowanych. Urzędujący prezydent Andrzej Duda ma wynik niższy o nieco ponad 1 punkt procentowy: 45,8 proc. Dodatkowo 4,4 proc. badanych, którzy chcą wziąć udział w wyborach, nie wie jeszcze, jak zagłosuje. Poparcie osób niezdecydowanych może więc przesądzić o ostatecznym wyniku wyborów.

Jest to już siódmy sondaż prezydencki, w którym wygrana w II turze wyborów prezydenckich przypada Rafałowi Trzaskowskiemu. W sondażu Kantar sprzed kilku dni kandydat Koalicji Obywatelskiej w drugiej turze może uzyskać 43 proc., a Andrzej Duda - 41 proc. głosów. Według tego badania urzędujący prezydent w II turze i taką samą różnicą głosu przegrałby także z Szymonem Hołownią.

Więcej o: