Wybory prezydenckie 2020. Duda wyraźnym liderem nowego sondażu, ale musi szykować się do drugiej tury

Andrzej Duda zdecydowanym liderem najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski. Chęć oddania głosu na urzędującego prezydenta zadeklarowało 41 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który uzyskałby 27,1 proc. wszystkich głosów. Żaden z pozostałych kandydatów nie przekroczył natomiast progu dziesięciu procent poparcia.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepszy wynik uzyskałby Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski. Na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 41 proc. badanych, co oznacza, że doszłoby do II tury. 

Zobacz wideo Męskie Granie - Studio Ż 20.06

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż IBRiS. Duda liderem stawki, jednak nie wygrywa już w I turze

Tuż za plecami Andrzeja Dudy znalazł się Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), który uzyskał 27,1 proc. wszystkich głosów. W porównaniu z poprzednim badaniem to wynik gorszy o 0,9 punktu procentowego. Duda natomiast zyskał, jednak nieznacznie, bo tylko o 0,3 punktu procentowego.

Na kolejnych miejscach w najnowszym sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski znajdziemy: Szymona Hołownię - 8,9 proc. (wzrost o 1,1 punktu procentowego), Władysława Kosiniaka-Kamysza - 7,3 proc. (spadek o 2,4 pp.), Krzysztofa Bosaka - 5,6 proc. (-1,5 pp.) i Roberta Biedronia - 4,2 proc. (+1,2 pp.). Pozostali kandydaci nie uzyskali poparcia większego niż 1 proc., a 4,7 proc. respondentów nie wie, na kogo odda swój głos. 63,7 proc. badanych zadeklarowało natomiast chęć udziału w wyborach prezydenckich.

Sondaż IBRIS przeprowadzono 20 czerwca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie wykonano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Ewentualną II turę zaplanowano na 12 lipca. 

Więcej o: