Wybory 2020. Łukasz Szumowski: W kilku gminach wyłącznie głosowanie korespondencyjne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w nadchodzących wyborach prezydenckich mieszkańcy niektórych gmin będą mogli zagłosować wyłącznie drogą korespondencyjną.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wywiadu dla Radia WNET zapowiedział, że w niektórych gminach wybory będą musiały się odbyć korespondencyjnie. Nie podał, o jakich gminach mowa, ale stwierdził, że są one położone na terenie kilku województw. Odpowiednie rekomendacje ma przekazać Państwowej Komisji Wyborczej jeszcze przed południem. 

Minister zdrowia: Jest kilka tych województw, gdzie są gminy, które mają wysokie wskaźniki

Łukasz Szumowski poinformował też, że sytuacja wciąż jest analizowana. Decyzje mają zapaść na postawie trzech informacji - dotyczących liczby nowych zachorowań, liczby aktywnych chorych i liczby osób objętych kwarantanną i izolacją.

- Na pewno kilka gmin będzie takich, które mają bardzo wysokie te liczby. Natomiast nie przewiduję, by była to duża ilość. One są w różnych województwach: śląskim, łódzkim czy wielkopolskim. Jest kilka tych województw, gdzie są gminy, które mają wysokie wskaźniki - przyznał minister zdrowia

Ze słów ministra zdrowia wynika, że wyda Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacje, a nie polecenie. To PKW podejmie ostateczną decyzję dotyczącą organizacji głosowania korespondencyjnego w poszczególnych gminach. 

Więcej o: