Duży spadek Dudy w nowym sondażu. Trzaskowski z nim remisuje, Hołownia wygrywa. "Młodzi mają go dość"

W drugiej turze Andrzej Duda zremisowałby z Rafałem Trzaskowskim i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a z Szymonem Hołownią wręcz by przegrał - wynika z sondażu przeprowadzonego przez OKO.press. Badanie pokazuje też odpływ części elektoratu kandydata PiS - wynika z niego, że młodsi Polacy "mają Dudy dość".

Walka o wygraną w wyborach prezydenckich będzie się toczyła do ostatniej chwili, a urzędujący prezydent Andrzej Duda w drugiej turze może mieć problem z uzyskaniem przewagi nad kontrkandydatami - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie OKO.press w poniedziałek i we wtorek (16-17 czerwca).

Zobacz wideo Duda kontra LGBT. Komentuje prof. Antoni Dudek

Wybory prezydenckie 2020 - Duda traci w sondażu. Trzaskowski i Kosiniak-Kamysz już z nim remisują

W sondażu pytano badanych, na kogo by głosowali, gdyby w drugiej turze znalazł się Andrzej Duda i jeden z trzech powyższych kandydatów.

Z zebranych danych wynika, że Andrzej Duda wciąż traci poparcie, a w drugiej turze nie wygrałby z żadnych z trzech głównych rywali - remisuje z Rafałem Trzaskowskim (obaj zanotowali poparcie na poziomie 46 procent), a także z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (obaj po 45 procent). 

Ciekawy jest wynik starcia między Andrzejem Dudą a Szymonem Hołownią. Zwycięstwo Hołowni nad urzędującym prezydentem wynosi według sondażu 48 do 44 procent (5 proc. osób zadeklarowało, że nie wzięłyby udziału w głosowaniu, było też 3 proc. niezdecydowanych).

Z sondażu Ipsos wynika jednak, że szansę na drugą turę spośród rywali Andrzeja Dudy ma jedynie Rafał Trzaskowski - oznacza to, że to prawdopodobnie właśnie między nim a Dudą odbędzie się decydujące starcie. 

Sondaż Ipsos pokazuje również, że Duda stracił część dotychczasowego elektoratu - chodzi zwłaszcza o osoby młode, co serwis komentuje następująco:

Młodsi Polacy, a zwłaszcza Polki, mają Dudy dość.
W naszym sondażu Duda zdobył tylko 19 proc. głosów dwudziestolatków, mniej niż Trzaskowski i Hołownia, tyle, co Bosak. Możliwe, że wpływ na tak kiepski wynik miało osobiste zaangażowanie prezydenta w homofobicznej wojnie przeciwko "ideologii LGBT

- podaje OKO. Press. Jak wskazano, w sondażu Duda wciąż triumfuje wśród Polaków w wieku 50 plus, a zwłaszcza 60 plus.

Wybory prezydenckie 2020. Duda traci głosy wyborców Bosaka nawet na rzecz Trzaskowskiego

Co ciekawe Szymon Hołownia przypadł do gustu elektoratowi Konfederacji. Gdyby mieli oni wybór pomiędzy nim i Dudą, na Hołownię zagłosowałoby 53 proc. z nich, podczas gdy urzędujący prezydent zgarnąłby głosy zaledwie 27 proc. zwolenników Krzysztofa Bosaka.

Konfederaci od Dudy wolą też Rafała Trzaskowskiego. Jeśli kandydat ten zmierzy się w drugiej turze z urzędującym prezydentem, może - według wyników sondażu - liczyć na 42 proc. wyborców Konfederacji. Dudę tymczasem zamierza w dogrywce poprzeć 33 proc. z nich.

Więcej o: