Cisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje? Co grozi za jej złamanie?

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie 2020. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna? Co grozi za jej złamanie? Odpowiadamy.

Cisza wyborcza to okres, w trakcie którego - zgodnie z polskim prawem - zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej. Po zakończeniu kampanii prezydenckiej wyborcy mają możliwość spokojnego zastanowienia się, na którego z kandydatów zagłosować.

Cisza wyborcza. Od kiedy obowiązuje?

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed wyborami, czyli w tym przypadku 27 czerwca o północy. Jej zakończenie nastąpi w chwili zamknięcia lokali wyborczych, czyli w niedzielę, 28 czerwca o godzinie 21:00.

Cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w trakcie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli nakłaniania innych osób do zagłosowania w określony sposób. Nie wolno organizować zgromadzeń, wygłaszać przemówień czy rozprowadzać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

Osoby, które dopuszczą się złamania ciszy wyborczej, mogą zostać ukarane wysokimi karami pieniężnymi, sięgającymi nawet 5 tys. zł. Za publikację sondaży wyborczych kara może wynosić od 500 tys. do nawet 1 mln zł.

Zobacz wideo Prof. Dudek komentuje debatę w TVP
Więcej o: