Wybory 2020. Jak sprawdzić, czy jest się wpisanym na listę wyborców? Termin mija już w piątek

Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce już w niedzielę 28 czerwca. W trakcie ich trwania obowiązywać będzie głosowanie tradycyjne oraz korespondencyjne dla części osób, które zawnioskowały o taką możliwość oddania głosu. Tylko do piątku 19 czerwca wyborcy mogą sprawdzić, czy są ujęci w danym spisie.
Zobacz wideo Prof. Dudek o możliwości podważania wyniku wyborów

Spis wyborców to lista osób, które mają prawo do oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Przygotowywany jest dzięki danym z rejestru wyborców, który tworzony jest na podstawie danych zameldowania stałego wyborców. Każda osoba uprawniona do głosowania może być ujęta tylko w jednym spisie przypisanym dla konkretnej obwodowej komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić spis wyborców? 

Spis wyborców powstaje najpóźniej w 21. dniu przed dniem wyborów. Do listy wyborców można się dopisać, składając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub wysyłając zgłoszenie elektronicznie przez platformę ePUAP.

Jak wyborca może sprawdzić, czy został ujęty w spisie wyborców? W tym celu należy złożyć wiosek o udostępnienie spisu wyborców do urzędu danej gminy lub miasta. W dokumencie należy umieścić następujące sformułowanie: "Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684tj.) proszę o potwierdzenie, że figuruję w spisie wyborców". Następnie załączamy swoje dane:

  • Imię (imiona),
  • Nazwisko,
  • Gminę zamieszkania (adres, dzielnica)
  • Miejscowość,
  • Adres (ulicę, nr mieszkania).

Wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć osobiście w urzędzie dzielnicy lub urzędzie gminy, w którym wyborca powinien być ujęty w spisie. Urzędnik poprosi nas też o ukazanie dowodu osobistego do wglądu. Odpowiedź udzielana jest od razu. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości wyborca może zgłosić pisemnie lub ustnie reklamację dotyczącą protokołu. Zgodnie z informacją podaną na stronie Urzędu Miasta Warszawy wnioski o sprawdzenie spisu wyborców w wyborach prezydenckich w 2020 roku przyjmowane są jedynie od 16 do 19 czerwca.

Więcej o: