Najnowszy sondaż. Trzaskowski wygrywa z Dudą w drugiej turze wyborów

Gdyby Andrzej Duda zmierzył się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowskim, przegrałby dwoma procentami głosów. Na taki sam wynik ubiegający się o reelekcję prezydent może liczyć w przypadku wejścia do drugiej tury Szymona Hołowni - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar, na najwięcej, bo 38 proc. głosów wciąż może liczyć starający się o reelekcję Andrzej Duda. Dalej plasują się Rafał Trzaskowski (27 proc.), Szymon Hołownia (8 proc.), Krzysztof Boska (6 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (6 proc.) i Robert Biedroń (4 proc.). Nikt z badanych nie deklaruje oddania głosu na Marka Jakubiaka, Stanisława Żółtka, ani "innego kandydata". 11 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosować.

Andrzej Duda przegrywa w drugiej turze

Takie wyniki w pierwszej turze oznaczają, że konieczne byłoby przeprowadzenie drugiej. Z badania wynika, że Andrzej Duda otrzymałby w niej 41 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 43 proc. Oznacza to wygraną kandydata Platformy Obywatelskiej. Jeśli w drugiej turze spotkaliby się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, to obecny prezydent również mógłby liczyć na 41 proc. głosów, a Hołownia na 43 proc.

W porównaniu do majowego sondażu największy wzrost poparcia odnotowano w przypadku Trzaskowskiego (o 9 proc.). Najbardziej spadło poparcie dla Hołowni (o 7 proc.).

Badanie Kantar nie jest przeprowadzane na zlecenie partii politycznych. Przeprowadzono je w dniach 5-10 czerwca na reprezentatywnej próbie 986 pełnoletnich Polaków techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Zobacz wideo PiS kontra LGBT. Wypowiedzi polityków krzywdzą mniejszości
Więcej o: