Debata prezydencka 2020. Andrzej Duda - program, postulaty, partia

Debata prezydencka 2020. Andrzej Duda w nadchodzących wyborach będzie się ubiegał o drugą kadencję prezydentury. Jak brzmią założenia jego programu jako kandydata na prezydenta?

Debata prezydencka 2020. Andrzej Duda: informacje ogólne

Andrzej Duda jest obecnie urzędującym prezydentem, zaś jego kadencja dobiegnie końca w sierpniu 2020 roku. Duda, z poparciem PiS, ubiega się o reelekcję.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. W 1987 roku rozpoczął naukę w klasie humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, zdając tam cztery lata później maturę. W 1996 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na rodzimej uczelni. W 2000 roku Andrzej Duda został członkiem Unii Wolności. W 2005 roku nawiązał ponadto współpracę z partią Prawo i Sprawiedliwość, z którą wiąże się większość jego kariery politycznej.

Swoją karierę polityczną Duda rozpoczął na przełomie 2006 i 2007 roku, kiedy to pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2007-2011 zasiadał w składzie Trybunału Stanu, w 2008 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, natomiast w 2011 roku został wybrany posłem na Sejm RP z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku wybrano go w wyborach do europarlamentu, zaś jego mandat był ważny aż do momentu wygranej w wyborach prezydenckich, w których pokonał Bronisława Komorowskiego.

Debata prezydencka 2020. Andrzej Duda: wiek, żona, dzieci

47-letni Andrzej Duda wziął ślub w 1994 roku z Agatą Kornhauser, która jest germanistką. Mają córkę - Kingę, absolwentkę prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debata prezydencka 2020. Andrzej Duda: program wyborczy

5 lutego Andrzej Duda oficjalnie poinformował, że zamierza ubiegać się o reelekcję. Aktualny program wyborczy urzędującego prezydenta, to m.in.:

  • utrzymanie funkcjonujących programów społecznych takich, jak: Rodzina 500+, 13 emerytura;
  • stworzenie zasiłku solidarnościowego w związku z pandemią koronawirusa - 1200 złotych przez 3 miesiące dla osób, które w wyniku epidemii utraciły zatrudnienie;
  • wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych ze względu na epidemię;
  • kategoryczny sprzeciw wobec prywatyzacji służby zdrowia;
  • wzrost kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1300 złotych;
  • 6 mld złotych na Narodową Strategię Onkologiczną.
Zobacz wideo Andrzej Duda mocno o LGBT. Adam Bielan komentuje
Więcej o: