Wybory 2020. Kim jest Stanisław Żółtek? Program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Jednym z kandydatów w wyborach jest Stanisław Żółtek. Polityk ma doświadczenie polityczne jako radny i europoseł - chociaż opowiada się jako zwolennik wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Jakie są postulaty i program wyborczy Stanisława Żółtka?

Stanisław Żółtek urodził się w 1956 roku w Krakowie. Jest znanym przedsiębiorcą, wieloletnim działaczem Unii Polityki Realnej oraz byłym deputowanym Parlamentu Europejskiego. W 1974 roku zaczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak ich nie ukończył. Od 1987 do 1993 roku prowadził własną działalność gospodarczą. W 1991 roku zajął się także działalnością polityczną.

Wybory prezydenckie 2020. Stanisław Żółtek - program wyborczy i postulaty

Program Stanisława Żółtka opublikowany jest na stronie internetowej partii POLExit, ugrupowania założonego w 2019 roku, którego były europoseł jest prezesem. Partia opowiada się za wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Postulaty wyborcze Stanisława Żółtka podzielone zostały na pięć kategorii:

  1. Rzeczpospolita powinna być budowana na wartościach: praworządności i wolnego rynku. Polityk wprowadza też sformułowanie Ochrony praw Narodu, gdzie punktem odniesienia nie ma być dzisiejsze społeczeństwo, a przyszłość narodu.
  2. Sądownictwo - powszechne i jednolite, bez wydzielania trybunałów (TK, TS i SA zamienione w jedną instytucję Sądu Najwyższego), Prokuratorem Generalnym ma być Minister Sprawiedliwości, a Prokuratorzy Rejonowi będą mianowani przez prezydenta. W tej kategorii znalazła się także penalizacja aborcji - z wyjątkiem potwierdzenia zagrożenia dla zdrowia lub życia matki. Kobieta, która zechce wychować dziecko z gwałtu, ma mieć zagwarantowaną opiekę finansową na koszt sprawcy.
  3. Władza ustawodawcza - wśród najważniejszych zmian znajduje się wprowadzenie głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu przez Internet. Kandydat chce też zniesienia progu wyborczego i zlikwidowania dofinansowania partii politycznych z budżetu państwa.
  4. Władza wykonawcza - wprowadzenie systemu prezydenckiego, na rząd ma składać się prezydent i sześciu ministrów.
  5. Samorząd - więcej kompetencji dla gmin, przy jednoczesnej likwidacji władz powiatowych i sejmików wojewódzkich. Samorządy mają mieć większą autonomię w ustalaniu własnych przepisów.

Stanisław Żółtek - doświadczenie polityczne i partia

Stanisław Żółtek w wyborach w 2020 roku startuje z poparciem partii POLExit i Kongresu Nowej Prawicy.

W 1991 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej. W 1994 roku został radnym miasta Krakowa, a przez rok pełnił nawet funkcję wiceprezydenta tego miasta. W 1998 roku ponownie został wybrany na radnego Krakowa, startując z listy UPR, UW i Bloku Inicjatyw Osiedlowych.

Po raz pierwszy do Sejmu kandydował w 2001 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej - bez powodzenia. Później startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych z list partii Janusza Korwin-Mikkego, KWW Lassota czy Ligi Polskich Rodzin. W 2014 roku, z ramienia Kongresu Nowej Prawicy, otrzymał mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W 2002 roku Stanisław Żółtek został zatrzymany przez CBŚ, a następnie tymczasowo aresztowany pod zarzutem przyjęcia łapówki. Polityk został zwolniony z aresztu po czterech miesiącach. W 2006 roku został uniewinniony, a cztery lata później sąd przyznał na jego korzyść odszkodowanie w wysokości 120 tysięcy złotych.

Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich
Więcej o: