Debata prezydencka 2020. Kim jest Paweł Tanajno? Program, postulaty, partia

Paweł Tanajno jest polskim przedsiębiorcą i działaczem politycznym, który już po raz drugi startuje na urząd prezydenta. Jaki jest program wyborczy i postulaty tego kandydata?

Paweł Tanajno urodził się w 1975 roku w Warszawie. W wieku 20 lat założył swoją pierwszą działalność gospodarczą. Do 2004 roku prowadził sieć sklepów komputerowych Sferis. Od 2006 roku jest członkiem zarządu fundacji Nie Troszczcie Się, a od 2011 roku wspólnikiem i członkiem zarządu spółek Netwit.pl i lam4U.pl. Zawodowo zajmuje się też doradztwem w zakresie marketingu internetowego.

Wybory prezydenckie 2020. Paweł Tanajno - program i postulaty wyborcze

Paweł Tanajno obiecuje, że jako prezydent będzie kierował się trzema głównymi wartościami: wolnością dla obywateli, przedsiębiorczością i suwerennością. Kandydat zapowiada, że jako prezydent bezpartyjny będzie działał przede wszystkim dla dobra obywateli, a nie partii politycznej.

Na swojej stronie Paweł Tanajno zapowiada:

  • zakończyć spory pomiędzy ugrupowaniami politycznymi i pilnować porozumienia między nimi,
  • zapewnić dobrobyt i wolność obywatelom,
  • domagać się niskich podatków,
  • zlikwidować urzędnicze patologie,
  • zwoływać referenda w ważnych dla Polaków kwestiach,
  • poprawić wizerunek Polski poza granicami.

Po pierwszej debacie prezydenckiej Paweł Tanajno zyskał dodatkowy rozgłos podczas organizacji strajku przedsiębiorców, które były tłumione przez policję w Warszawie. Ze względu na dotychczasową działalność większość z postulatów kandydata związana jest właśnie z gospodarką. Polityk podkreśla, że aktualna polityka rządu uniemożliwia Polakom bogacenie się. Według kandydata należy zmniejszyć podatki i podwyższyć pensje, zamiast oferować kolejne programy społeczne.

Paweł Tanajno - doświadczenie polityczne i partia

Paweł Tanajno w wyborach prezydenckich w 2020 roku startuje jako kandydat niezależny z poparciem własnego komitetu wyborczego. Wcześniej, w 2015 roku, startował w wyborach z ramienia Demokracji Bezpośredniej i z poparciem Partii Kobiet. Pięć lat temu Paweł Tanajno zajął ostatnie miejsce, zdobywając 0,2 proc. ważnych głosów. W 2015 roku startował też w wyborach parlamentarnych do Sejmu z list komitetu Kukiz'15.

Na samym początku swojej aktywności politycznej związany był z Platformą Obywatelską. W 2002 roku z listy tego ugrupowania startował do rady dzielnicy Mokotów. W 2010 roku związał się już ze stowarzyszeniem Ruch Poparcia Palikota. Rok później jednak ujawnił w tygodniku "Wprost" nieprawidłowości finansowe, jakie miały miejsce w tym ugrupowaniu.

Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich
Więcej o: