Wybory 2020. Praca w komisji to zarobek nawet 1 tys. zł. Ostatni dzień, by zostać jej członkiem

Wybory 2020. Do piątku 12 czerwca można zgłosić swoją kandydaturę na członka komisji wyborczej w najbliższych wyborach prezydenckich. Jakie dokładnie diety otrzymają osoby pracujące w komisjach wyborczych?

W piątek 12 czerwca mija termin na zgłoszenie członków komisji w wyborach prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Jak przy poprzednich wyborach członkowie komisji mogą liczyć na od 350 złotych do nawet tysiąca złotych wypłaty.

Wybory prezydenckie 2020. Wynagrodzenie dla członków komisji wyborczych

W porównaniu z wyborami sprzed pięciu lat członkowie komisji wyborczych mogą liczyć na dwukrotnie wyższe wynagrodzenia za pracę podczas wyborów. Jak podaje "Busienss Insider" za wybory 28 czerwca członkowie komisji otrzymają diety w wysokości:

  • 500 złotych netto - dla przewodniczących komisji,
  • 400 złotych netto - dla zastępcy przewodniczącego,
  • 350 złotych netto - dla zwykłych członków komisji.

Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, która ma odbyć się 12 lipca, członkowie komisji mogą zarobić od 700 do tysiąca złotych na rękę. Państwowa Komisja Wyborcza nie zdecydowała się podnieść kwoty diet mimo epidemii koronawirusa w Polsce.

Zobacz wideo Leszczyna o sondażowym wypłaszczeniu Trzaskowskiego

Wybory 2020. Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Do piątku 12 czerwca można zgłosić swoją kandydaturę na członka komisji wyborczej. Prawo do tego mają osoby posiadające prawo do głosowania, czyli:

  • obywatele Polski,
  • osoby pełnoletnie (w dniu wyborów mają ukończone 18 lat),
  • osoby, które nie są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych czy wyborczych.

W komisji nie może zasiadać z kolei: kandydat w wyborach, komisarz, pełnomocnik czy urzędnik wyborczy, mąż zaufania lub obserwator społeczny, a także rodzina kandydata (małżonek, rodzic, dziadkowie, wnukowie czy dzieci).

Członkiem komisji wyborczej można zostać tylko w komisji na terenie województwa, w którym mieszka się na stałe (gdzie jest się wpisanym do spisu wyborców). Swoją kandydaturę można zgłosić urzędnikowi wyborczemu przypisanemu do urzędu danej gminy. Można również skontaktować się z pełnomocnikiem wyborczym komitetu kandydata startującego w wyborach, którzy mają pierwszeństwo zgłaszania członków komisji. Lista wszystkich komitetów dostępna jest na stronie PKW.

Trzeba podać swoje imię, drugie imię, nazwisko, adres zamieszkania (powiat, gmina, miejscowość, ulica, kod pocztowy), numer PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail. Komisje powołane zostaną w poniedziałek 15 czerwca. Wnioski osób, które zgłosiły swoją kandydaturę na wybory 10 maja, są ważne.

Więcej o: