Jak będzie wyglądało głosowanie w lokalach wyborczych? Jest projekt rozporządzenia

Znamy wstępne wytyczne dotyczące przebiegu głosowania w lokalach wyborczych. Z projektu rządowego rozporządzenia wynika, że 28 czerwca w jednej komisji wyborczej będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Mają być też zachowane specjalne środki ostrożności, a lokal wyborczy musi być wietrzony co godzinę, minimum przez 10 minut. Dezynfekowane będą klamki, blaty i urny wyborcze.

W Dzienniku Ustaw opublikowano już projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który reguluje przebieg głosowania w lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich zaplanowanych na 28 czerwca. Przypomnijmy: w tym roku odbędzie się głosowanie mieszane. Lokale wyborcze jak zwykle będą otwarte, ale możliwe jest także oddanie głosu korespondencyjnie - chęć do głosowania w ten sposób trzeba zgłosić w urzędzie gminy najpóźniej do 16 czerwca (w przypadku głosowania za granicą, taką chęć trzeba zgłosić konsulowi do 15 czerwca). Korespondencyjnie muszą głosować wszystkie osoby w kwarantannie.

Zobacz wideo Leszczyna o sondażowym wypłaszczeniu Trzaskowskiego

Głosowanie w lokalach wyborczych. Wytyczne ministerstwa 

Jakie środki ostrożności będą obowiązywały w lokalach wyborczych? W projekcie rozporządzenia czytamy, że w każdym z nich będzie mogło w tym samym czasie przebywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe (z wyłączeniem członków komisji wyborczej). Przy wejściu w widocznym miejscu musi się znajdować płyn do dezynfekcji rąk.

Stanowiska członków komisji mają być rozdzielone - będzie między nimi co najmniej 1,5 metra odstępu. Wszystkie osoby pracujące w komisji będą musiały być wyposażone w jednorazowe rękawiczki, a także maseczki bądź przyłbice. Każdorazowo po zdjęciu rękawiczek członkowie komisji muszą dezynfekować ręce "przy konieczności użycia co najmniej 3 ml płynu na jednorazową dezynfekcję". Mają mieć też do dyspozycji maski ochronne na zmianę.

To nie koniec wytycznych. W dokumencie podkreślono, że lokale wyborcze mają być regularnie wietrzone - ma się to odbywać co najmniej raz na godzinę i trwać co najmniej 10 minut.

Cały lokal wyborczy ma być dokładnie zdezynfekowany - zarówno przed rozpoczęciem głosowania, jak i nie rzadziej niż 6 razy w trakcie jego trwania. Dezynfekowane mają być m.in. blaty stołów, uchwyty i klamki, włączniki światła czy urny wyborcze

Nowe wytyczne zakładają, że do 21 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła wydać na wniosek ministra zdrowia uchwałę zarządzającą przeprowadzenie głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wybranych gminach lub ich częściach - jeśli gwałtownie wzrośnie liczba zakażeń, głosowanie w lokalach wyborczych nie będzie możliwe.

Czytaj też: Jak głosować za granicą? W Wielkiej Brytanii, Belgii czy USA tylko korespondencyjnie. Dwa ważne terminy

Więcej o: