Lista lokali wyborczych. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Lista lokali wyborczych jest dostępna w kilku miejsca. Sprawdź, jak znajdziesz swój lokal wyborczy, w którym zagłosujesz w wyborach prezydenckich 2020.

Lista lokali wyborczych - jak sprawdzić gdzie głosować?

W niedzielę 28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta. Będzie można głosować zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Wyjaśniamy, jak znaleźć przypisany nam lokal wyborczy.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w wyborach? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Wyborcy, którzy zastanawiają się, jak sprawdzić gdzie głosować - informacji na ten temat, powinni szukać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Należy wejść w zakłądkę "Wybory prezydenckie 2020" a następnie wybrać zakładkę "Wyszukiwarka lokali wyborczych". 

Znajdź lokal wyborczy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Lista lokali wyborczych zazwyczaj umieszczana jest także na tablicach informacyjnych oraz drzwiach klatek schodowych, gdzie można sprawdzić dokładny adres dedykowanego lokalu. Informacja ta jest szczególnie ważna z punktu widzenia mieszkańców bloków. Zdarza się, że mieszkańcy tej samej ulicy przypisani są do różnych lokali wyborczych.

Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić czy jestem na liście?

Informacje na temat obecności na liście wyborców udostępnia urząd gminy lub danej dzielnicy. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek pisemny, zaś w odpowiedzi otrzymamy ustnie informację, czy nasze nazwisko znajduje się w rejestrze.

Lokale wyborcze a głosowanie w systemie korespondencyjnym

Wyborcy, którzy przebywają na kwarantannie, w izolacji lub z innego powodu nie chcą, lub nie mogą wybrać się 28 czerwca do lokalu wyborczego, mogą zagłosować w systemie korespondencyjnym. Należało jednak wcześniej spełnić kilka warunków i dotrzymać terminów. Poniżej szczegóły:

  • Do 16 czerwca należało zgłosić w urzędzie gminy, zamiar głosowania w systemie korespondencyjnym.
  • Do 23 czerwca do wyborców powinny dotrzeć pakiety wyborcze.
  • Do 23 czerwca osoby, które już teraz wiedzą, że czas w którym, odbędą się wybory spędzą na kwarantannie, powinny zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego.
  • Do 26 czerwca można będzie wrzucić swój głos do skrzynki pocztowej lub dostarczyć go w kopercie do Urzędu Gminy.
  • 28 czerwca, czyli podczas wyborów będzie można zostawić swój głos w lokalu wyborczym osobiście lub przez pośrednika.

Jeśli w ostatniej chwili zdjecydujemy się na głosowanie korespondencyjne, nie będzie to możliwe. 

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?

Polacy przebywający poza Polską będą mogli zagłosować stacjonarnie w dedykowanych lokalach wyborczych oraz w systemie korespondencyjnym.

  • Polonia w Austrii, Danii, Czarnogórze, Indiach oraz kilku innych państwach będzie mogła głosować tylko osobiście w lokalach wyborczych.
  • System mieszany, czyli głosowanie osobiste i korespondencyjne będzie możliwe w Czechach, Szwecji, krajach bałtyckich, Grecji, Chinach i Brazylii
  • Głosowanie tylko korespondencyjnie będzie obowiązywać w dużych skupiskach Polaków za granicą, takich jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Irlandia, Holandia, Francja oraz Hiszpania.

W jakich godzinach będzie można głosować?

Lokale wyborcze będą otwarte od 7 rano do godziny 21. Po tym czasie kończy się cisza wyborcza i zostaną ogłoszone wstępne wyniki wyborów na podstawie badania exit poll

Komisja Wyborcza apeluje o wcześniejsze głosowanie, ze względu na duże prawdopodobieństwo kolejek. Osoby, które nie znajdą się na terenie lokalu wyborczego przed godziną 21 nie będą mogli zagłosować. Aby uniknąć rozczarowania lepiej na głosowanie wybrać się z samego rana. 

Lokale wyborcze - co nas czeka na miejscu? 

Epidemia koronawirusa w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie, dzienna liczba nowych zachorowań nie maleje, dlatego tegoroczne wybory prezydenckie zdecydowanie odbędą się w cieniu wirusa. Zmiany dotyczą przede wszystkim lokali wyborczych. Ze względu na bezpieczeństwo wyborców oraz członków komisji wyborczych na miejscu czekają nas liczne obostrzenia: 

  • Na jednego wyborcę należy przeznaczyć 4 m2. 
  • Do lokalu wyborczego wejdziemy tylko w masce, która zasłania nos oraz usta. 
  • Komisja poprosi o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji danej osoby z dowodem osobistym. 
  • Na stole komisji nie zobaczymy sukna.
  • Członkowie komisji muszą mieć na sobie jednorazowe rękawiczki, maseczki lub przyłbice. 
  • Lokale wyborcze mają być regularnie wietrzone oraz dezynfekowane, co nie będzie oznaczało przerwy w głosowaniu. 
Więcej o: