Wybory prezydenckie 2020. Trzaskowski przedstawił program wyborczy. Obiecuje darmowe żłobki i przedszkola

Na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski przedstawił założenia swojego programu wyborczego. Jak mówił, jest on oparty na trzech filarach: inwestycje, czyste powietrze i równe szanse na rynku pracy.

Prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski przedstawił w Pabianicach po raz pierwszy założenia swojego programu wyborczego. Pierwszy z trzech filarów dotyczy "inwestycji za rogiem".

- Rząd przede wszystkim chce planować gigantomanię, największe lotnisko na świecie. Kto z państwa potrzebuje największego lotniska na świecie? Niech rząd buduje, ale może nie teraz, teraz skupmy się na tym, co najważniejsze - mówił Trzaskowski.

- Byłem w bardzo wielu miejscach Polski, na Pomorzu, na zachodnim Pomorzu mówiono mi "gdzie jest S6, gdzie jest S10?". W Kielcach pytano mnie, dlaczego rząd zrezygnował z obwodnicy południowej Kielc, z obwodnicy Opatowa, z modernizacji linii kolejowej do Warszawy, z drogi pomiędzy Kielcami a Łodzią - dodał.

Wszyscy samorządowcy mówią: trzeba inwestycji za rogiem. W każdym mieście powiatowym, ale również w innych miastach chcemy budować Lokalne Centra Rozwoju, w których burmistrz lub wójt z państwem, wspólnie zadecyduje, co w takim Lokalnym Centrum Rozwoju jest najbardziej potrzebne, czy tam powinna być przychodnia, czy tam powinno być centrum dla seniorów, czy tam powinno być centrum edukacyjne dla dzieci, żeby uczyły się języków obcych, czy specjalne miejsce dla firm

- wyliczał. Jak podkreślił, takie centra już powstają w Warszawie.

Zobacz wideo Leszczyna o sondażowym wypłaszczeniu Trzaskowskiego

Wybory prezydenckie. Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Kolejny filar ma dotyczyć walki o czyste powietrze. - Każda rodzina, która podejmie wysiłek dostosowania się i walki o czyste powietrze, może liczyć na dotację w wysokości 10 tys. zł. To są wyliczenia oparte o pieniądze, które już dzisiaj rząd obiecuje i które dzisiaj Unia Europejska kładzie na stole. Dzisiaj każda rodzina, która mieszka w domu lub mieszkaniu, będzie miała szansę starać się o takie pieniądze, żebyśmy wszyscy odczuli zmianę - zapowiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Trzeci filar, dotyczący "równych szans na rynku pracy", obejmuje kwestie przedszkoli i żłobków.

- Chcemy budować przedszkola i żłobki modułowe, chcemy oferować darmowe przedszkola i żłobki w całej Polsce, tak jak udało nam się to zrobić w Warszawie. W samej Warszawie 13 tys. darmowych miejsc w żłobach. To sprawia, że wszyscy możemy podjąć pracę, że wszyscy mamy równe szanse - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Więcej o: