Wybory prezydenckie 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich?

Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2020? Najwcześniej, bo tuż po wyborach ogłoszony zostanie rezultat badania exit poll, późnym wieczorem w niedzielę pojawią się sondażowe wyniki late poll. Na oficjalny wynik jednak będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Wybory odbędą się 28 czerwca 2020 roku, druga tura, czyli ewentualna dogrywka zaplanowana jest na dzień 12 lipca. Zanim poznamy nazwisko nowego prezydenta, nastroje polityczne Polaków będą miały swoje odzwierciedlenie w dedykowanych badaniach:

  • na początku poznamy wyniki badania exit poll, które ukazuje nastroje wyborców zaraz po oddaniu głosu;
  • w drugiej kolejności ogłoszone zostaną wyniki badania late poll, czyli dane od komisji wyborczych.

Czym jest exit poll?

To badanie przeprowadza się w trakcie trwania wyborów. Po opuszczeniu lokalu wyborczego można dostać pytanie od ankietera o nazwisko wybranego kandydata na prezydenta. Na bazie informacji z badania exit poll przygotowywana jest wiadomość na temat wstępnych wyników wyborów. Rezultat ogłoszony zostaje zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Exit poll może nie być dokładnym odzwierciedleniem sympatii politycznych Polaków, którzy zaskoczeni pytaniem ankietera, często udzielają nieprawdziwych odpowiedzi lub nie chcą uczestniczyć w badaniu.

Late poll - na czym polega to badanie?

Badanie przeprowadza się w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania, czyli po zamknięciu lokali wyborczych, wtedy też kończy się okres ciszy przedwyborczej. Grupa ankieterów w losowo wybranych komisjach wyborczych zbiera informacje na temat cząstkowych wyników i tak powstaje prognoza. To badanie oparte jest na oficjalnych danych. Z tego powodu late poll uznawane jest za bardziej wiarygodne niż exit poll. Wyniki late poll najprawdopodobniej poznamy w niedzielę późnym wieczorem.

Zobacz wideo Jak zagłosować korespondencyjnie na kwarantannie lub w izolacji?

Kiedy wyniki wyborów prezydenckich? Ostateczny rezultat

Ostateczny wynik podaje Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich głosów. Oficjalny rezultat może różnić się od wyników exit poll czy late poll, które poznamy już w niedzielę. Wynik wyborów prezydenckich jest podawany w formie cząstkowej. Oznacza to, że rezultaty głosowania policzone przez poszczególne komisje będą publikowane i aktualizowane na bieżąco na stronie PKW, zaraz po ich otrzymaniu.

Kiedy poznamy ostateczny wynik wyborów prezydenckich? Najwcześniej możemy się go spodziewać w najbliższy poniedziałek 29 czerwca.

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich została zaplanowana na 12 lipca. Odbędzie się, tylko w przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50 proc. wszystkich ważnych głosów. Do drugiej tury przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali w pierwszym głosowaniu największe poparcie. Bez względu na frekwencję, drugą turę wygrywa ten, na którego wyborcy oddadzą większą ilość głosów.

Historia od roku 1989 pokazuje nam, że II tura wyborów prezydenckich w Polsce odbywała się niemal zawsze. Wyjątek stanowił rok 2000, w którym w pierwszej turze wyborów prezydenckich z ponad 50 proc. wszystkich ważnych głosów na drugą kadencję został wybrany Aleksander Kwaśniewski.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Wybory hybrydowe: czym są? Jakie obowiązują zasady?

Więcej o: