Wybory 2020 - kalendarz wyborczy. Dwa dni na zgłoszenie komitetu, 100 tys. podpisów w tydzień

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy przedstawiony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Kandydaci mają dwa dni na to, by złożyć wniosek o utworzenie komitetu wyborczego.
Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich

W środę 3 czerwca marszałek Sejmu poinformowała o tym, że Państwowa Komisja Wyborcza nie wniosła żadnych uwag do kalendarza wyborczego. Niedługo dokument ten zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, a tym samym oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

Wybory prezydenckie 2020 - nowy kalendarz wyborczy

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej, do 5 czerwca do Państwowej Komisji Wyborczej musi wpłynąć zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta oraz o uczestnictwie w wyborach komitetów, które przyjęte zostały przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja.

Do 10 czerwca pełnomocnicy komitetów wyborczych przyjętych przez PKW w związku z wyborami 10 maja, muszą ponownie zgłosić kandydatów w wyborach prezydenckich. Najpóźniej do środy komitety wyborcze nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Do 16 czerwca jest czas na zgłoszenie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. Jak podaje "Polityka" można to zrobić za pośrednictwem urzędu gminy.

Do 21 czerwca, na wniosek ministra zdrowia, Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła zarządzić wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie danej gminy lub jej części. Decyzja ta ma być wydana w przypadku nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej. 

Do 26 czerwca wyborcy objęci kwarantanną trwającą do dnia wyborów, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

W niedzielę 28 czerwca, w godzinach od 7:00 do 21:00 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych w Polsce. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych od osób głosujących korespondencyjnie. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później - w niedzielę 12 lipca.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą wybory prezydenckie odbędą się w sposób mieszany - głosować będzie można tradycyjnie lub w sposób korespondencyjny.

Więcej o: