Wybory 2020 - nowy sondaż. Andrzej Duda wyprzedza Rafała Trzaskowskiego o 15 punktów proc.

Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż pokazuje, że na najwyższy wynik w pierwszej turze nadal może liczyć Andrzej Duda. Aktualne poparcie nie wystarczy jednak, by wygrał on reelekcję bez konieczności przeprowadzenia II tury głosowania.

Sondaż IBRiS przygotowany i opublikowany przez tygodnik "Polityka" prezentuje najnowsze dane dotyczące poparcia kandydatów w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Badanie przeprowadzone zostało w dniach od 29 do 30 maja na grupie 1100 osób.

Sondaż: Andrzej Duda wyprzedza Rafała Trzaskowskiego o 15 pkt proc. w I turze

Jego wyniki wskazują, że Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów może liczyć na poparcie wynoszące 41 proc. Do drugiej tury razem z obecnym prezydentem dostałby się Rafał Trzaskowski. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosować chce 26,1 proc. respondentów.

Na trzecim miejscu uplasował się niezależny kandydat Szymon Hołownia. Na tego polityka zagłosować chce 12 proc. badanych. Dalej znaleźli się: Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem 7,1 proc. respondentów, Krzysztof Bosak z 6,5 proc. poparciem od wyborców oraz Robert Biedroń, na którego zagłosowałoby 2,3 proc. badanych.

Zobacz wideo „Rafał Trzaskowski reanimował Platformę Obywatelską”

5 proc. przebadanych osób nadal nie wie, na którego kandydata odda swój głos w wyborach. Respondenci zostali też zapytani o to, czy wezmą udział w wyborach prezydenckich w 2020 roku - udział w głosowaniach deklaruje 58,9 proc. osób.

Wybory prezydenckie 2020. Dziś ma zostać ogłoszony nowy termin wyborów

W ostatnim czasie publikowanych jest coraz więcej sondaży wyborczych. I tak np. z badania IBRiS dla WP.pl wynika, że w II turze wyborów Andrzej Duda może liczyć na 49 procent głosów, zaś Rafała Trzaskowskiego poprze 46,4 proc. respondentów. 

Z kolei sondaż SWPS daje szanse na wygraną w drugiej turze nie tylko Rafałowi Trzaskowskiemu, ale też Szymonowi Hołowni. Z sondażu przeprowadzonego w dniach od 28 do 29 maja wynika, że w II turze Andrzej Duda może przegrać z obydwoma konkurentami.

Według nieoficjalnych ustaleń PAP w środę 3 czerwca Elżbieta Witek ogłosi nowy termin wyborów prezydenckich. Najprawdopodobniej będzie to niedziela 28 czerwca - za terminem tym opowiada się sejmowa koalicja Zjednoczonej Prawicy.

Więcej o: