Andrzej Duda podpisał ustawę o wyborach hybrydowych. Niecałe cztery godziny po głosowaniu w Sejmie

We wtorek Sejm po godz. 17 przyjął część poprawek Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich. Tego samego dnia, tuż po godz. 21 rzecznik prezydenta poinformował, że ustawa została podpisana przez Andrzeja Dudę.

Po kilku zawirowaniach, Senat w poniedziałek wieczorem przyjął szereg poprawek do ustawy "szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego".

We wtorek poprawkami izby wyższej zajął się Sejm, który przyjął m.in. te mające ułatwić głosowanie Polakom za granicą. Odrzucono za to na przykład poprawkę, która gwarantowałaby komitetom kandydatów co najmniej 10 dni na zebranie 100 tys. podpisów i zgłoszenie na kandydata w wyborach.

Czytaj więcej: Część poprawek Senatu przyjęta, Sejm zagłosował ws. ustawy o wyborach

Prezydent podpisał ustawę o wyborach

Obrady Sejmu i blok głosowań zakończyły się we wtorek po 17.30, a pozostał jedynie podpis prezydenta. Ten pojawił się stosunkowo szybko.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ogłosił po godz. 21, że ustawa ma już podpis Andrzeja Dudy.

We wtorek wieczorem ustawa została też opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego nowy termin wyborów prezydenckich (już na zmienionych zasadach) poznamy w środę. Tego dnia ogłosi go marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. 

Ustawa wprowadza mieszany tryb wyborów (to największa zmiana) - głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym lub - na wniosek - skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

Więcej o: