Wybory 2020. Rafał Trzaskowski w II turze wyborów zmniejsza dystans do Andrzeja Dudy [SONDAŻ]

Wybory 2020. Według najnowszego sondażu prezydenckiego zmniejsza się przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim w II turze. Urzędujący prezydent pokonałby kandydata Koalicji Obywatelskiej tylko o 2,6 punktów procentowych.

Sondaż IBRiS zlecony został przez portal WP.pl i przeprowadzony 29 maja na próbie 1100 Polaków. Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie, na którego z kandydatów zagłosowaliby w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku. Badani mieli do wyboru Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego.

Sondaż prezydencki: Rafał Trzaskowski w II turze wyborów zmniejsza dystans do Andrzeja Dudy

Z najnowszych badań wynika, że to właśnie ci dwaj kandydaci mają największą szansę, by zmierzyć się w drugiej turze wyborów prezydenckich. W pierwszym głosowaniu Andrzeja Dudę popiera około 42,3 procent badanych. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosować chce z kolei 23,2 proc. ankietowanych.

Mniejsze różnice między kandydatami przedstawiają się w II turze wyborów. Andrzej Duda z poparciem 49 proc. badanych może liczyć na reelekcję. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby z kolej 46,4 procent wyborców. Urzędujący prezydent wygrywa z kontrkandydatem tylko o 2,6 punkty procentowe. 4,6 proc. respondentów nie wiedziałoby, na którego z tych polityków oddać swój głos.

Wynik Dudy w II turze jest bardzo zbliżony do sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego w dniach od 22 do 23 maja, kiedy mógł on liczyć na poparcie 49,6 proc. wyborców. Wtedy z kolei na Trzaskowskiego chęć oddania głosu wyraziło 44,7 proc. badanych.

Zobacz wideo Czy Trzaskowski jako prezydent Polski mógłby realnie wpływać na działania rządu?

Jest to kolejny sondaż, w którym kandydat Prawa i Sprawiedliwości wypada gorzej, niż w badaniach sprzed kilku miesięcy. W ostatnim sondażu Instytutu Badań Pollster poparcie urzędującego prezydenta w II turze deklarowało 51,32 procent badanych. Rafała Trzaskowskiego wybrałoby z kolei 48,68 proc. wyborców.

Niższe notowania widoczne są także w sondażu poparcia dla partii politycznych. Z ostatniego badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, to najwyższy wynik uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na tę partię chce głosować nadal 38,51 proc. wyborców, co oznacza utratę większości w Sejmie. W poprzednim sondażu wynik ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego był znacznie wyższy i wynosił niemal 44 proc. Lepszy wynik odnotowała z kolei Koalicja Obywatelska, która uplasowała się na drugim miejscu z poparciem 24,52 proc. Dalej znalazły się: Lewica - 13,64 proc., PSL-Koalicja Polska - 12,6 proc. oraz Konfederacja - 9,03 proc.

Więcej o: