Uchwała ws. wyborów opublikowana, kiedy głosowanie w Senacie? Grodzki podał dwa terminy

Poniedziałek wieczorem lub wtorek rano - to terminy, gdy Senat zagłosuje w sprawie ustawy o wyborach prezydenckich. Tak zapowiedział marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki.

W poniedziałek rano w Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę PKW z 10 maja, w której stwierdzono, że nie było możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja. Po blisko 3 tygodniach w końcu do tego doszło, a politycy opozycji złożyli do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie (chodzi o opóźnienie publikacji uchwały).

Czytaj więcej: Jest zawiadomienie do prokuratury ws. opóźnienia publikacji uchwały PKW przez premiera

Grodzki o głosowaniu ws. wyborów. Poniedziałek albo wtorek

W rozmowie z dziennikarzami m.in. Polsat News marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że cieszy go publikacja uchwały PKW, ponieważ senatorowie mieli wątpliwości, czy w ogóle mogą zajmować się ustawą o wyborach prezydenckich (12 maja uchwalił ją Sejm).

Skoro uchwała jest opublikowana, to otwiera znacznie szersze pole do działania dla senatorów. Spodziewam się, że głosowanie nad prawem wyborczym może się zdarzyć albo dzisiaj wieczorem (poniedziałek) albo jutro rano (we wtorek)

- mówił Grodzki, zaznaczając, że wiele zależy od tempa prac.

Czytaj więcej: RMF: Poprawka ws. wyborów po 6 sierpnia zostanie wycofana. Ustawa może trafić do Sejmu we wtorek

Obrady Senatu rozpoczną się o godz. 16 w poniedziałek, natomiast ustawą o wyborach prezydenckich przed obradami zajęły się trzy senackie komisje. Te wznowiły prace, m.in. po otrzymaniu odpowiedzi trzech konstytucjonalistów na pytania dotyczące terminu wyborów i ewentualnej możliwości podważenia ich wyniku.

Co zakłada ustawa o wyborach prezydenckich?

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Więcej o: