Rafał Trzaskowski złożył wraz z żoną oświadczenie majątkowe. Apeluje do premiera o podobny krok

Ponad 151 tys. zł - tyle zarobił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jako włodarz miasta. Tak wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego we wtorek przez polityka. Trzaskowski ujawnił nie tylko swój majątek, ale również ten należący do jego żony.

- Składam oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek. Miejmy nadzieję, że presja publiczna na wszystkich tych, którzy do dzisiaj używali wykrętów, kruczków prawnych, żeby całego swojego majątku nie pokazać, będzie w Polsce wzrastała, żeby budować zaufanie do władzy publicznej - mówił na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Dodał, że "w samym fakcie, że pan premier Mateusz Morawiecki i pan minister Łukasz Szumowski są majętnymi ludźmi nie ma nic zdrożnego". - Powinni natomiast pokazać cały swój majątek - stwierdził Trzaskowski. Zapowiedział, że spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i przedstawi projekt ustawy o jawności w życiu publicznym.

- Nowa polityka musi być oparta o zaufanie dla władzy publicznej, to dokładnie jest naszym celem - powiedział.

Zobacz wideo Kamil Bortniczuk o wpadce premiera w restauracji

Oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego i jego żony

Z oświadczenia majątkowego, do którego jako pierwszy dotarł portal Onet.pl wynika, że Rafał Trzaskowski dysponuje oszczędnościami w wysokości 48 tys. zł i 4,1 tys. euro. Jest też właścicielem mieszkania o powierzchni 79 m2, które otrzymał w spadku po rodzicach. Wartość tego mieszkania to ok. 1 mln zł.

Wraz z żoną - Małgorzatą - posiada także mieszkanie o łącznej powierzchni 126,22 m2, wyceniane na ok. 930 tys. zł. Jest również właścicielem mebli (antyków) i volvo z 2011 r.

Jako prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarobił w ubiegłym roku ponad 151 tys. zł.

W 2019 r. otrzymał też z ZAIKS-u w ramach przysługujących mu praw autorskich ok. 17,7 tys. zł, a ze Związku Artystów Wykonawców STOART - ok. 2,4 tys. zł (zmarły w 1998 r. ojciec Rafała Trzaskowskiego, Andrzej Trzaskowski, był kompozytorem i pianistą). Za prowadzenie wykładów w Collegium Civitas Rafał Trzaskowski zarobił 46,1 tys. zł, najem mieszkania przyniósł 50,6 tys. zł. Z Polskiego Radia S.A. otrzymał 45 zł.

Małżonka Rafała Trzaskowskiego ma natomiast podpisaną umowę dożywocia (przeniesione prawo własności mieszkania w zamian za utrzymanie) dotyczącą kawalerki o powierzchni 38 m2 wartej 350 tys. zł. Jest również współwłaścicielką działki wartej ok. 70 tys. zł.

Więcej o: