Wybory 2020 - nowy sondaż. Aż trzech kandydatów z szansą na wygraną z Dudą w II turze

Wybory prezydenckie 2020. W pierwszej turze Andrzej Duda może cały czas być pewny swojej przewagi nad kontrkandydatami. Jednak w drugiej turze jego prowadzenie jest już znacznie mniejsze. Realnie zagraża mu aż trzech kandydatów.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzony został w dniach od 22 do 23 maja. W tym czasie wyborcy najchętniej poparliby Andrzeja Dudę. Na obecnego prezydenta zagłosowałoby 41 proc. badanych.

Na drugim miejscu z poparciem 26,7 proc. znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Dalej uplasowali się kandydat niezależny Szymon Hołownia (10 proc.), kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8,2 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (5 proc.) i Robert Biedroń z Lewicy (3 proc.).

Zobacz wideo Trzaskowski drugi w sondażach. „To akurat mnie nie dziwi”

Sondaż wybory 2020. W II turze Andrzej Duda wygrywa minimalną przewagą 

W drugiej turze Andrzej Duda nadal wygrywa ze swoimi kontrkandydatami, jednak nie zdobywa tak dużej liczby nowych głosów jak pozostali politycy. Najlepiej widać to w starciu z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Gdyby prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego dostał się do II tury, to może liczyć na 47 proc. głosów, a Andrzej Duda na 47,7 proc. poparcia ankietowanych.

II tura dla Szymona Hołowni skończyłaby się z kolei z wynikiem 45,4 proc. głosów wyborców. Na obecnego prezydenta zagłosowałoby wtedy 49,8 proc. ankietowanych. Z kolei głos na Rafała Trzaskowskiego oddałoby 44,7 proc. osób, a na Andrzeja Dudę 49,6 proc. badanych.

Tak wyglądają wyniki sondażowe mimo tego, że kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła. Różnice między kandydatami w drugiej turze nie są duże, a Andrzej Duda w żadnym z trzech wskazań nie uzyskuje poparcia na poziomie 50 proc.

Jest to kolejny sondaż, w którym widać spadek poparcia dla Andrzeja Dudy. W sondażu IBRiS dla Wp.pl 42,3 proc. badanych deklaruje oddać swój głos na urzędującego prezydenta. Na nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej chce zagłosować już 23,2 proc. osób. Z sondażu Kantar wynika z kolei, że Andrzeja Dudę popiera 39 proc. badanych. Jest to aż o 20 punktów procentowych mniej niż przed miesiącem.

Więcej o: