Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski może liczyć na poparcie Zielonych

Na stronie partii Zielonych pojawił się komunikat, zgodnie z którym rada krajowa ugrupowania udziela poparcia Rafałowi Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zieloni docenili zaangażowanie polityka w kwestie związane z walką ze zmianami klimatu.
Zobacz wideo Trzaskowski drugi w sondażach. „To akurat mnie nie dziwi”

Rafał Trzaskowski wcześniej spotkał się online z przedstawicielami rady krajowej Zielonych. Podczas wirtualnego spotkania kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich odpowiadał na pytania partii. Później odbyła się dyskusja i głosowanie.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski zyskał poparcie Partii Zielonych

18 członków rady poparło kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta, a dwie osoby wstrzymały się od udzielania głosu. Powodem poparcia tego polityka było między innymi to, że kandydat poparł 21 Zielonych Postulatów dotyczących ochrony przyrody, zwierząt czy transformacji energetycznej. Rafał Trzaskowski deklaruje działania na rzecz:

  • odejścia Polski od węgla do 2040 roku (w ogrzewaniu do 2030 roku),
  • utworzenia Programu Walki z Suszą,
  • zatrzymania przekopu Mierzei Wiślanej,
  • powiększania i tworzenia nowych Parków Narodowych,
  • powołania Rzecznika Praw Zwierząt,
  • wprowadzenia zakazu hodowli na futra, chowu klatkowego, uboju rytualnego,
  • wsparcia rozwoju transportu kolejowego na terenie całego kraju,
  • wetowania ustaw dążących do zaostrzenia obecnej ustawy antyaborcyjnej,
  • wprowadzenia do szkół edukacji klimatycznej.

"Z Rafałem Trzaskowskim łączą nas fundamentalne wartości proeuropejskie i demokratyczne, tj. praworządność, prawa człowieka, wolność i solidarność, a także potrzeba ochrony środowiska naturalnego i rozszerzenia pakietu praw zwierząt" - napisano dalej w komunikacie na stronie Zielonych.

- Świat pod przewodnictwem samorządowców byłby lepszy: bardziej empatyczny, kreatywny, otwarty i demokratyczny - pisze Profesor Benjamin Barber w swojej książce "Gdyby burmistrzowie rządzili światem". Jako Zieloni jesteśmy przekonani, że w podobny sposób będzie mógł zmieniać Polskę Prezydent Trzaskowski - powiedziała Przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

Więcej o: