Trzaskowski chce nowych uprawnień dla prezydenta. Wpływ na obsadę w prokuraturze i kontrola służb

Większa kontrola nad służbami w rękach prezydenta - tego chce Rafał Trzaskowski, kandydat w wyborach prezydenckich. Poza tym obecny prezydent Warszawy chce, by to głowa państwa powoływała prezesa Prokuratorii Generalnej, ale również Prokuratora Generalnego. Przy prezentacji Trzaskowski krytykował działania dwóch ministrów: Ziobry i Kamińskiego.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w czwartek przedstawił kilka swoich pomysłów, które chce zrealizować w razie zwycięstwa w wyborach. Obydwa odnoszą się do prerogatyw prezydenta w zakresie jakichś form kontroli nad prokuraturą i służbami specjalnymi.

Trzaskowski na konferencji prasowej powiedział, że jego zdaniem prezydent RP powinien powoływać Prokuratora Generalnego, który "powinien być całkowicie niezależny".

Aktualnie urząd Prokuratora Generalnego jest przypisany do stanowiska ministra sprawiedliwości. - Nie może być tak, że Zbigniew Ziobro korzysta z prokuratury do celów politycznych. Prokuratura musi być silna i niezależna - mówił Trzaskowski.

Zobacz wideo Trzaskowski drugi w sondażach. „To akurat mnie nie dziwi”

Wybory prezydenckie 2020. Trzaskowski chce zmian w kontroli służb

Co więcej, prezydent Warszawy chce, aby Prokuratoria Generalna miała rozszerzone uprawnienia w zakresie kontrolowania spółek Skarbu Państwa. Zmiany miałyby objąć także powoływanie prezesa Prokuratorii Generalnej - to prezydent miałby go powoływać.

Kandydat KO zapowiedział również powołanie Rzecznika Kontroli Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent musi mieć instrumenty do tego, żeby kontrolować służby specjalne. Dzisiaj służby specjalne są słabe i są używane przez ministra Kamińskiego (Mariusza Kamińskiego - red.) jako oręż do walki politycznej

- mówił Trzaskowski. Żeby jednak powstawały tego typu inicjatywy lub doszło do przeniesienia różnych prerogatyw na prezydenta, potrzebna byłaby zgoda Sejmu, w którym jak dotąd większość ma Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica).

Więcej o: