"Byle prezes był zadowolony. Ustawa na ślinę i sznurek". Hołownia komentuje przedwyborcze zamieszanie

Szymon Hołownia w rozmowie z "DGP" stwierdził, że sposób procedowania w Sejmie ustawy o wyborach prezydenckich miał znamiona "gwałtu na legislacji". - PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek, byle prezes był zadowolony, dopychając ją kolanem - mówił kandydat na prezydenta.

Jak dotąd nie padła konkretna data wyborów prezydenckich 2020, po tym, jak te zaplanowane na 10 maja po prostu się nie odbyły, a Państwowa Komisja Wyborcza uzasadniła to brakiem kandydatów. Jednak nadal uchwała PKW nie została opublikowana w dzienniku ustaw, a to od jej daty zależy rozpisanie nowych wyborów.

Zobacz wideo Szymon Hołownia - kim jest kandydat na prezydenta, który wyrasta na najpoważniejszego rywala Dudy?

Hołownia: Gwałt na legislacji. PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek

W dodatku stosowna ustawa na razie jeszcze nie weszła w życie, zajmuje się nią Senat. Dotyczy m.in. wyborów hybrydowych (możliwość głosowania korespondencyjnie albo klasycznie). Od wejścia w życie tej ustawy zależy też długość kampanii wyborczej dla kandydatów. Jeden z nich, Szymon Hołownia, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", wytknął, że trwa impas, ponieważ Sejm wstrzymuje się z ogłoszeniem daty wyborów, przyglądając się, co zrobi Senat.

Co jego zdaniem powinna zrobić izba wyższa? Hołownia tłumaczy to tak:

Przede wszystkim powinien poprawić błędy Sejmu. PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek, byle prezes był zadowolony, dopychając ją kolanem, pomijając prace w komisjach. To gwałt na legislacji. (...). Decydujący głos w sprawie kalendarza wyborczego powinna mieć przede wszystkim PKW. Zasadnicze wątpliwości nadal budzi sposób organizacji głosowania korespondencyjnego.

Poza tym kandydat na prezydenta krytycznie ocenia te fragmenty ustawy, które odnoszą się do rozporządzeń poszczególnych ministrów. To one mają regulować niektóre ze spraw wokół wyborów, dlatego też nie są opisane w sztywnych ramach.

Hołownia zapewnił też dziennikarzy "DGP", że pójdzie zagłosować w lokalu.

Hołownia o tym, że zdarza mu się krzyczeć: Postanowiłem pokazać ten obywatelski gniew

Szymon Hołownia stwierdził, że jego zadaniem nie jest teraz "wpatrywanie się w Rafała Trzaskowskiego", a pokazywanie Polakom i Polkom, że jest "alternatywa dla PO-PiS".

Że możemy wreszcie zagłosować nie z zemsty, a z nadzieją. Kandydat partyjny to nie zmiana, a powrót do dobrze znanej przeszłości, a ja uważam, że karty trzeba tu rozdać na nowo

- tłumaczył. Dziennikarz odparł też zarzuty kierowane w jego stronę za sposób, w jaki prowadzi kampanię. Wytknął, że jedni zarzucają mu, że "raz jest kaznodzieją, raz nudnym ekspertem". Zaznaczył, że jego "wkurzenie" było wiele razy autentyczne, podobnie jak to, że zdarza mu się krzyczeć:

Przyszedł moment, gdzieś na początku pandemii, gdy postanowiłem pokazać ten obywatelski gniew na działania rządu, który z każdym dniem i godziną patrzenia na dyletanctwo PiS, we mnie wzbierał.
Więcej o:
Komentarze (37)
Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia: PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek, byle prezes był zadowolony
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 25

  - "...sposób procedowania w Sejmie ustawy o wyborach prezydenckich miał znamiona "gwałtu na legislacji"

  - "PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek, byle prezes był zadowolony, dopychając ją kolanem"PiS zrobił ustawę jak zwykle na ślinę i sznurek, byle prezes był zadowolony, dopychając ją kolanem
  ------
  Ten gwalt na legislacji trwa nieprzerwanie od pierwszych chwil przejecia wladzy przez JK i jego mafie.
  Nigdy NIKT nie powinien zapomniec co wyczyniali i wyczyniaja nadal w Sejmie; Kuchcinski, Witek, Terlecki, Brudzinski, Karczewski, no i oczywiscie Duda, ktory podpisysywal i podpisuje natychmiast po nocach wszystko co mu oni podsuna.

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 22

  Nie rozumiem zdziwienia pana Hołowni , przecież oni wszystkie ustawy piszą i głosują tak żeby prezes był "szczęśliwy" .

 • justas32

  Oceniono 22 razy 18

  Zrobić dobrze Prezesowi - cały sejm się nad tym głowi ...

 • justas32

  Oceniono 19 razy 15

  Polska to kraj cywilizacyjnie zapóźniony i nie umie normalnie procedować ustaw ...

 • paukar

  Oceniono 16 razy 14

  deweloper to największy szkodnik jaki kiedykolwiek się pojawił w POLSCE..... tej świętej pisowskiej krowy nawet nie można przesłuchać aby wyjaśnić czy dawał czy nie dawał łapówek....w jakim kraju my żyjemy?

 • tom_aszek

  Oceniono 8 razy 8

  "Jak dotąd nie padła konkretna data wyborów prezydenckich 2020, po tym, jak te zaplanowane na 10 maja po prostu się nie odbyły"

  Jakie to śliczne: w (podobno) demokratycznym i przestrzegającym standardów prawa kraju wybory prezydenckie _po_prostu_ się nie odbyły!
  PO PROSTU?! Po prostu to można odwołać lokalny festyn (bo zapowiadali niebezpieczne burze, więc może i słusznie) ale nie jakiekolwiek wybory ogólnopaństwowe!

 • du100

  Oceniono 12 razy 8

  To,że niezgodne z konstytucją i kodeksem wyborczym to już nie problem?
  Trzeba brać udział w wyborach i legitymizowac bezprawie?
  Trzeba jechać po KO ?
  PiS zrobi każdą podłość i zlamie każde prawo bo musi wygrać by te setki tysięcy umoczonych nie poszło pod sąd

 • jula1mt

  Oceniono 11 razy 3

  MUREM ZA SZYMONEM HOŁOWNIĄ !!! OSOBA WARTA INWESTYCJI NA PREZYDENTA RP !!! Pozostali kandydaci to przedłużenie ręki politykierów !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX