Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk: 28 czerwca to ostatni termin na przeprowadzenie wyborów

Szef kancelarii premiera powiedział, że wybory prezydenckie powinny odbyć się najpóźniej do 28 czerwca. Ma to być ostatni termin na to, by dochować wszystkich "zobowiązań nałożonych przez prawo".
Zobacz wideo „Wejście Trzaskowskiego może być ostrym cieniem w tej mgle”

Według Michała Dworczyka wypowiedzi polityków spoza Zjednoczonej Prawicy dają nadzieję, że zostaną dochowane terminy na przeprowadzenie wyborów prezydenckich wskazanych w zapisach Konstytucji. Polityk dodał, że podobne deklaracje uwidaczniają się także w wypowiedziach kandydatów na prezydenta.

Michał Dworczyk: 28 czerwca to ostatni termin na przeprowadzenie wyborów prezydenckich

- 28 czerwca to ostatni termin, w którym można przeprowadzić wybory, chcąc dochować wszystkich pozostałych terminów i zobowiązań nałożonych przez prawo, tak żeby po 6 sierpnia Polska miała prezydenta. Przeprowadzenie wyborów w późniejszym terminie, a mam na myśli I turę, powodowałoby, że po 6 sierpnia nie będzie wybranego prezydenta RP - mówił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia szef KPRM.

Polityk odniósł się także do sytuacji politycznej w kraju. Michał Dworczyk wyraził nadzieję na współpracę opozycji w pracach nad ustawą dotyczącą nowych zasad wyborów prezydenckich. - Wierzę, że propaństwowa postawa zwycięży, że senatorowie PO nie ulegną pokusie politycznego rozgrywania sytuacji i ustawa, która znajduje się w Senacie, zostanie sprawnie przeprowadzona - dodał.

Jak informowało RMF FM senatorowie mają w połowie przyszłego tygodnia zająć się głosowaniem nad ustawą o nowych zasadach wyborów prezydenckich w 2020 roku. Oznacza to, że Senat nie wykorzysta przysługujących mu 30 dni na zajęcie się projektem, tak jak podczas poprzedniej ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Oznacza to, że ustawa o mieszanych wyborach prezydenckich, które mają odbyć się zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnej, może wejść w życie z końcem miesiąca, czyli między 27 a 30 maja. W czwartek senackie komisje zajmą się pracami nad ustawą. Wcześniej na temat projektu wypowiedzieli się eksperci. Według ustaleń dziennikarza RMF FM ustawa ma zostać przedstawiona na posiedzeniu plenarnym Senatu w przyszły wtorek lub środę (26-27 maja).

Więcej o:
Komentarze (56)
Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk: 28 czerwca to ostatni termin na przeprowadzenie wyborów
Zaloguj się
 • stalowy_jez

  Oceniono 27 razy 23

  to ja ponownie spytam : 6 miesiecy karencji od zmiany prawa do wyborow - juz nie obowiazuje ?

 • spostrzegawczy2

  Oceniono 19 razy 17

  Żadnych wyborów nie będzie. Jak wzrośnie prawdopodobieństwo wygrania Trzaskowskiego to pis wprowadzi stan nadzwyczajny i zwali winę an Senat. Adrian musi odejść.

 • aala43

  Oceniono 17 razy 17

  Dworczyk, ile ty masz lat? zdajesz sobie sprawę jak długo będziesz się wstydził za to, co teraz robisz??

 • stef0909

  Oceniono 16 razy 16

  Szczylu co ty wiesz??!!

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 15 razy 15

  Od 5 lat nie ma prezydenta i jakoś sobie radzimy.

 • mer-llink

  Oceniono 13 razy 13

  Rzecze pan Dworczyk: " - 28 czerwca to ostatni termin, w którym można przeprowadzić wybory, chcąc dochować wszystkich pozostałych terminów i zobowiązań nałożonych przez prawo, tak żeby po 6 sierpnia Polska miała prezydenta."
  Co słowo, to pomyłka. żeby nie powiedzieć łże jak bura suka pana Dorna.
  Po pierwsze: Konstytucja stanowi, że w razie braku prezydenta funkcje te przejmuje Marszałek Sejmu. I organizuje wybory. Pięknie będzie z panią Witek jako Prezydentem!
  Po drugie: "zobowiązania nałożone przez prawo". Konkretnie przez "Prawo i Sprawiedliwość", bo to aż trzęsie porciętami, że pan Duda Andrzej przegra.
  Ponadto: PiS już tyle razy złamał prawo, że tą walutą PiS posługiwać się nie ma prawa.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 9

  Tak się nagle pan Dworczyk skupia na przepisach prawa?
  Juz tyle razy PiS pogwałcił prao, że doprawdy wstyd, aby sobie takim terminem pan Dworczyk oraz cały PiS buźkę wycierał

 • rs_81

  Oceniono 9 razy 9

  w pisdu z pisdusiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX