Wybory prezydenckie 2020. Michał Dworczyk: 28 czerwca to ostatni termin na przeprowadzenie wyborów

Szef kancelarii premiera powiedział, że wybory prezydenckie powinny odbyć się najpóźniej do 28 czerwca. Ma to być ostatni termin na to, by dochować wszystkich "zobowiązań nałożonych przez prawo".
Zobacz wideo „Wejście Trzaskowskiego może być ostrym cieniem w tej mgle”

Według Michała Dworczyka wypowiedzi polityków spoza Zjednoczonej Prawicy dają nadzieję, że zostaną dochowane terminy na przeprowadzenie wyborów prezydenckich wskazanych w zapisach Konstytucji. Polityk dodał, że podobne deklaracje uwidaczniają się także w wypowiedziach kandydatów na prezydenta.

Michał Dworczyk: 28 czerwca to ostatni termin na przeprowadzenie wyborów prezydenckich

- 28 czerwca to ostatni termin, w którym można przeprowadzić wybory, chcąc dochować wszystkich pozostałych terminów i zobowiązań nałożonych przez prawo, tak żeby po 6 sierpnia Polska miała prezydenta. Przeprowadzenie wyborów w późniejszym terminie, a mam na myśli I turę, powodowałoby, że po 6 sierpnia nie będzie wybranego prezydenta RP - mówił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia szef KPRM.

Polityk odniósł się także do sytuacji politycznej w kraju. Michał Dworczyk wyraził nadzieję na współpracę opozycji w pracach nad ustawą dotyczącą nowych zasad wyborów prezydenckich. - Wierzę, że propaństwowa postawa zwycięży, że senatorowie PO nie ulegną pokusie politycznego rozgrywania sytuacji i ustawa, która znajduje się w Senacie, zostanie sprawnie przeprowadzona - dodał.

Jak informowało RMF FM senatorowie mają w połowie przyszłego tygodnia zająć się głosowaniem nad ustawą o nowych zasadach wyborów prezydenckich w 2020 roku. Oznacza to, że Senat nie wykorzysta przysługujących mu 30 dni na zajęcie się projektem, tak jak podczas poprzedniej ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Oznacza to, że ustawa o mieszanych wyborach prezydenckich, które mają odbyć się zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnej, może wejść w życie z końcem miesiąca, czyli między 27 a 30 maja. W czwartek senackie komisje zajmą się pracami nad ustawą. Wcześniej na temat projektu wypowiedzieli się eksperci. Według ustaleń dziennikarza RMF FM ustawa ma zostać przedstawiona na posiedzeniu plenarnym Senatu w przyszły wtorek lub środę (26-27 maja).