Wybory 2020. Urszula Brzezińska-Hołownia. Kim jest żona Szymona Hołowni?

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich, opinia publiczna zainteresowała się również jego żoną, potencjalną przyszłą pierwszą damą. Co wiemy o Urszuli Brzezińskiej-Hołowni?

Wybory prezydenckie 2020. Urszula Brzezińska-Hołownia. Kim jest?

Urszula Brzezińska-Hołownia stała się szerzej znana po tym, gdy jej mąż Szymon przedstawił ją wyborcom na swojej stronie internetowej i w spocie wyborczym. Żona bezpartyjnego kandydata na prezydenta jest pilotem wojskowym i pomimo wcześniejszej obecności męża w mediach, nie występowała wcześniej u jego boku. 

Urszula Brzezińska-Hołownia: wiek, mąż, wykształcenie

Urszulę Brzezińską-Hołownię i jej męża dzieli 11 lat różnicy wieku. Prezenter i bezpartyjny polityk stosunkowo niedawno, bo dopiero w zeszłym roku, ujawnił szczegóły dotyczące swojego życia rodzinnego - przede wszystkim posiadanie żony i córki. Para poznała się jednak znacznie wcześniej, bo w 2014 r., gdy Hołownia namówił twórców prowadzonego przez siebie programu do nagrania jego części na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim. Państwo Hołownia pobrali się zimą w Rzymie w towarzystwie najbliższej rodziny. Wychowują dwuletnią córkę Marię. 

Wiadomo, że Urszula Brzezińska-Hołownia ukończyła liceum ogólnokształcące o profilu matematyczno-fizycznym. W 2013 r ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie jako pilot odrzutowca. 

Wybory prezydenckie 2020. Urszula Brzezińska-Hołownia: zawód i pasje

Urszula Brzezińska-Hołownia jest pilotem pracującym w bazie wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Pilotuje samoloty MIG-29, czyli jedne z podstawowych maszyn bojowych w wojsku polskim. W Polsce tylko kilka kobiet posiada takie uprawnienia. Brzezińska-Hołownia obecnie posiada stopień porucznika. Przed pierwszym lotem na MIGu-29 odbyła kilkumiesięczne szkolenie specjalistyczne. Była drugą kobietą w polskiej armii pilotującą ten samolot.

Urszula Brzezińska-Hołownia o byciu pierwszą damą  

Urszula Brzezińska-Hołownia często podkreśla, że ma innych charakter niż mąż, ale że nie jest to problemem. Wręcz przeciwnie - oboje doskonale się uzupełniają. Deklaruje też, że najbardziej obawia się tego, co będzie po wygranej jej męża - także w perspektywie własnej pracy i planów. Jak stwierdziła w wywiadzie z Agnieszką Woźniak-Starak:

To jest dla mnie najgorszy temat, jaki mogłaś poruszyć, bo trochę staram się to odroczyć w swojej głowie. Jestem świadoma, że do tego dojdzie, wierzę w to, że do tego dojdzie. [...] Jeżeli okaże się, że moja praca okaże się niemożliwa albo straci na jakości, albo uniemożliwi swobodę działania moich kolegów i koleżanek, to będę musiała zrezygnować

Podkreśla, że jako pierwsza dama chce być głosem kobiet, ale też osób słabszych, wykluczonych i dzieci. Jako żołnierz chciałaby też zająć się lepiej weteranami wojskowymi i byłymi żołnierzami. Stwierdziła też, że zamiast pierwszą damą chciałaby zostać pierwszą obywatelką Rzeczpospolitej. 

Zobacz wideo Kim jest Szymon Hołownia?
Więcej o: