Wybory 2020. Agata Kornhauser-Duda. Kim jest obecna pierwsza dama?

Wybory prezydenckie 2020. Agata Kornhauser-Duda została pierwszą damą w 2015 r. Dała się w tym czasie poznać Polakom, towarzysząc Andrzejowi Dudzie w najważniejszych uroczystościach państwowych. Kim jest obecna pierwsza dama?

Wybory prezydenckie 2020. Agata Kornhauser-Duda. Kim jest?

Agata Kornhauser-Duda jest pierwszą damą od niemal pięciu lat. U boku męża, reprezentującego Rzeczpospolitą jako prezydent, często gości w mediach. Sprawując funkcję pierwszej damy pozostaje raczej w cieniu małżonka, chociaż często bierze udział w akcjach o charakterze dobroczynnym i spotkaniach z tym związanych. Udziela też patronatów honorowych wydarzeniom, które uznaje się za szczególnie ważne czy pożyteczne dla społeczeństwa.  

Agata Kornhauser-Duda: wiek, dzieci, mąż

Agata Kornhauser-Duda urodziła się 2 kwietnia 1972 r. w Krakowie. Z późniejszym prezydentem tworzyła parę od 1990 r. - oboje poznali się jeszcze w liceum. 21 grudnia 1994 roku, jeszcze podczas trwania studiów, wyszła za mąż za Andrzeja Dudę. W 1995 roku urodziła im się córka Kinga. Szerszej publiczności dała się poznać w spotach wyborczych męża z 2015 r. Po jego elekcji na prezydenta obiecała, że ''postara się być dobrą pierwszą damą''.  

O Agacie Kornhauser-Dudzie mówi się, jako o osobie ceniącej sobie prywatność, bardziej introwertycznej od męża.

Wybory prezydenckie 2020. Agata Kornhauser-Duda: wykształcenie, pochodzenie

Agata Kornhauser-Duda pochodzi z Krakowa. W jej rodzinie żywe są zainteresowania literackie i naukowe. Matka późniejszej pierwszej damy Alicja Kornhauser jest z wykształcenia polonistką. Ojciec zaś, Julian Kornhauser, profesorem, poetą, prozaikiem i krytykiem literackim. Również literaturze poświęcił się Jakub Kornhauser, młodszy brat Agaty, będący literaturoznawcą i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Późniejsza pierwsza dama uczęszczała do prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego - uczyła się w klasie humanistycznej z rozszerzonym językiem niemieckim. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię germańską na podstawie pracy magisterskiej poświęconej teatrologii pisarza i publicysty Horsta Bienka. Od 1998 r. przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Z pracy musiała zrezygnować dopiero po tym, gdy jej mąż został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej w 2015 r.  

Agata Kornhauser-Duda: aktywność, pasje

W trakcie kampanii prezydenckiej męża w 2015 r. Agata Kornhauser-Duda nie towarzyszyła mu w trakcie objazdu po Polsce z uwagi na obowiązki służbowe. Obecna pierwsza dama nigdy nie należała do partii politycznej lub harcerstwa tak, jak jej mąż. 

Agata Kornhauser-Duda jest miłośniczką książek, szczególnie literatury niemieckiej, ale nie tylko. Do najbardziej cenionych przez pierwszą damę autorów zaliczają się Carlos Ruiz Zafon, Isabel Allende czy pisarze dobrych kryminałów w rodzaju Stiega Larssona, Charlotte Link lub Marka Krajewskiego. 

Obowiązujący w Polsce niepisany obyczaj, że każda z pierwszych dam kreuje model pełnienia swojej funkcji według własnego uznania, dotyczy również Agaty Dudy. Podkreśla się, że jej żywiołem nie jest bardzo aktywny sposób działania, mający na celu uzupełnianie męża, ale raczej odbywanie licznych spotkań, mniej medialnych akcji i działań, poprzez które wypełnia swoją rolę. Więcej można o nich przeczytać tutaj.   

Zobacz wideo Agata Kornhauser-Duda
Więcej o: