Terlecki atakuje Trzaskowskiego niczym z "pasków" TVP. "Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii"

"Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii" - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, komentując zmianę kandydatów na prezydenta w Koalicji Obywatelskiej. Z kolei dziennikarze i publicyści wskazują, że Trzaskowski może stanowić większe zagrożenie dla Andrzeja Dudy niż się wydaje.

W piątek wszystko stało się jasne: Małgorzatę Kidawę-Błońską w roli kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta kraju zastąpi Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy już wcześniej był typowany na objęcie tej schedy, ale potwierdziły to dopiero kilkugodzinne narady kierownictwa Platformy Obywatelskiej.

Do komentowania całego politycznego zamieszania wzięli się dziennikarze, publicyści i politycy. Partyjni koledzy Trzaskowskiego życzyli mu powodzenia, dziękowali Kidawie-Błońskiej. To tweetowała Kinga Gajewska z PO: "Trzaskowski oprowadzi nas do zwycięstwa! To będzie krótki marsz, ale marsz ku wolności i normalności".

Terlecki o zmianach kandydatów: Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii

Z kolei wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Ryszard Terlecki, dosyć dosadnie podsumował te roszady (zapis oryginalny):

Kabarecik Budki rusza na nowo, ale z tymi samymi kukiełkami. Widownia się rozeszła, więc Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii. Przy wygaszonych reflektorach Platforma od klęski do klęski przygotowuje się do smutnego finału.

"Paski" TVP o Trzaskowskim

Ta wzmianka Terleckiego o "fachowcu od awarii" zbiega się trochę z narracją TVP Info o postaci Trzaskowskiego.

Zobacz wideo Spotkanie Grodzki-Kaczyński? Bielan ma inną propozycję

Wieszczył to trochę Darek Ćwiklak z "Newsweeka", który ocenił, że "miarą potencjału" Trzaskowskiego będzie skala ataków na niego w mediach publicznych z TVP na czele. "Już zaczynają wpadać w amok, a to dopiero początek" - napisał.

Chodzi o "paski" TVP Info, jak np. te o "Człowieku-awarii za prawdziwą prezydent" czy "Był chaos w Warszawie, będzie chaos w Polsce".

Jan Śpiewak kpił trochę z wypowiedzi posłanki Izabeli Leszczyny z PO na temat kandydatów. Posłanka w TOK FM w piątek rano stwierdziła:

(Ludzie - red.) nie są gotowi na Małgorzatę Kidawę-Błońską. Nie jesteśmy gotowi na polityka zupełnie uczciwego, na polityka, który nie kalkuluje, nie kombinuje, tylko po prostu mówi jak jest

Śpiewak dopytuje więc: Skoro Kidawa- Błońska jest za uczciwa na polską politykę, to kim jest Rafał Trzaskowski?

Migalski: Szanse Trzaskowskiego są poważne

Marcin Makowski z Wirtualnej Polski i "Do Rzeczy" szybko porównał byłą kandydatkę i nowego kandydata:

Rafał Trzaskowski prezencją, retoryką, dynamizmem i przygotowaniem jest zdecydowanie lepszym kandydatem niż marszałek Kidawa-Błońska i groźniejszym konkurentem dla Andrzeja Dudy - to fakt. Styl, w jakim dochodzi się do nominacji tego nie zmienia.

Natomiast politolog Marek Migalski od razu analizował, jak start Trzaskowskiego przełoży się na poparcie dla innych kandydatów. Jego zdaniem stracą Hołownia i Biedroń. Hołownia odda część elektoratu, którą odbił KO, a Biedroń, bo "ideowo i wizerunkowo najbardziej przypomina" Trzaskowskiego. Politolog stwierdza też:

Kampania zaczyna się na nowo. Za kilka tygodni nastroje społeczne mogą być tak nieprzewidywalne, że szanse Rafała Trzaskowskiego są poważne.
Więcej o: