Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza swoim miejscem zamieszkania w wyborach prezydenckich? Jakie zasady obowiązują w kraju i za granicą?

Wybory prezydenckie 2020. Jak wziąć udział w wyborach?

Najnowsze informacja wskazują na to, że wybory prezydenckie 2020 będą miały charakter hybrydowy - mieszany. Co to oznacza? Według założeń ustawy przyjętej przez Sejm, wyborcy będą mieli możliwość głosowania w tradycyjny sposób, przychodząc w dniu wyborów do lokalu wyborczego, gdzie po okazaniu dowodu tożsamości, w obecności komisji obwodowej pobiorą kartę, oddadzą głos, a następnie wrzucą ją do zaplombowanej urny.

Ci, którzy nie chcą osobiście wybrać się do lokalu, mogą skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego. Jak wziąć udział w wyborach prezydenckich z domu? Odpowiednio wcześniej dostarczony zostanie na adres pakiet wyborczy, który będzie składał się z:

  • karty do głosowania,
  • koperty na kartę,
  • koperty zwrotnej,
  • instrukcji głosowania,
  • oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Wypełnioną kartę należy włożyć do koperty na kartę i zakleić. Kopertę wraz z wypełnionym oświadczeniem trzeba włożyć do koperty zwrotnej i umieścić w skrzynce nadawczej w swojej gminie. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w wyborach? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Co jeśli znajdujemy się poza miejscem zamieszkania? W takim wypadku wyborca może oddać głos w lokalu, w miejscu, gdzie będzie przebywał w dniu głosowania. Aby dopisać się do spisu wyborców należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie lub za pośrednictwem internetu:

  • aby zrobić to przez internet musimy posiadać profil zaufany lub e-dowód, żeby można było zweryfikować tożsamość; należy zalogować się na stronę gov.pl i za jej pośrednictwem wypełnić wniosek, który podpisujemy używając jednego z trzech sposobów: podpis kwalifikowany, profil zaufany lub e-dowód; wniosek należy wysłać do gminy, w której ma się zamiar głosować; usługa jest bezpłatna;
  • aby zrobić to w urzędzie, trzeba samodzielnie napisać wniosek o dopisanie do listy wyborców. W nim zamieścić informacje, takie jak: nazwisko, imię albo imiona, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Następnie wniosek trzeba złożyć w Urzędzie Gminy, w której ma się zamiar głosować; usługa jest bezpłatna.

Jak poprawnie zagłosować poza miejscem zamieszkania? Otóż przede wszystkim trzeba to odpowiednio wcześniej zaplanować i załatwić formalności. Dopisanie do rejestru będzie ważne tylko na najbliższe wybory. Jeśli chcemy na stałe głosować w nowym miejscu, wtedy należy wnioskować o stałe wpisanie do rejestru wyborców. Powinniśmy również pamiętać o tym, że rozpatrzenie naszego wniosku może trwać do kilku dni, dlatego należy złożyć go odpowiednio wcześniej.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza granicami kraju?

Wyborcy, którzy na stałe lub czasowo znajdują się za granicą również mają możliwość oddania swojego głosu w wyborach. Mogą to zrobić korespondencyjnie, przesyłając swój głos do konsulatu. Wcześniej otrzymają pakiet wyborczy, taki sam jak wyborcy krajowi.

Procedura w przypadków wyborów tradycyjnych przebiega w następujący sposób:

  • konsul sporządza spis wyborców w danym obwodzie za granicą;
  • wyborca wpisuje się do rejestru za każdym razem, gdy chce wziąć udział w głosowaniu;
  • w przypadku drugiej tury (np. w wyborach prezydenckich) trzeba znów wpisać się do rejestru przed ponownym głosowaniem;
  • obwody wyborcze zagraniczne nie są tworzone w przypadku wyborów samorządowych.

Według zapowiedzi Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza głosowanie poza granicami kraju będzie miało charakter wyborów tradycyjnych i korespondencyjnych. Pierwszeństwo będzie miało rozwiązanie tradycyjne, ale tam, gdzie nie będzie to możliwe np. z powodu obostrzeń panujących w danym kraju będzie można zagłosować korespondencyjnie. MSZ pozostaje w kontakcie z rządami państw, w których przebywają i głosować będą Polacy. Niektóre z nich wyraziły zgodę jedynie na organizację wyborów w formie korespondencyjnej. Szczegółowy tryb przeprowadzenia wyborów za granicą nie jest jeszcze znany. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Jak wygląda karta do głosowania korespondencyjnego?

Zobacz wideo Wybory w formie mieszanej
Więcej o: