PO rozważa zmianę kandydatki na prezydenta. Padają nazwiska: Grodzki, Trzaskowski, Arłukowicz, Sikorski

Jeśli nie Małgorzata Kidawa-Błońska, to kto? Jako najbardziej realistyczny scenariusz wymienia się ten z Rafałem Trzaskowskim, ale pojawiają się też inne nazwiska, m.in. Radosława Sikorskiego, Tomasza Grodzkiego i Bartosza Arłukowicza. Według Bogdana Zdrojewskiego najlepszym kandydatem byłby Donald Tusk, ale były premier nie wyraża zgody na start.

W piątek zarząd Platformy Obywatelskiej ma podjąć decyzję ws. wyborów prezydenckich. W nieoficjalnym obiegu najczęściej wymienia się Rafała Trzaskowskiego jako polityka, który mógłby zastąpić w prezydenckim wyścigu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jak podaje Onet, to właśnie prezydent Warszawy najlepiej wypadał w wewnętrznych sondażach zamawianych przez PO.

Wybory prezydenckie 2020. Kto za Kidawę-Błońską? 

Podobny wynik w badaniach miał uzyskiwać Donald Tusk, ale były szef Rady Europejskiej miał gorsze notowania w drugiej turze. Jak pisze portal, brani pod uwagę są jeszcze m.in. Bartosz Arłukowicz, Tomasz Grodzki i Radosław Sikorski. O dwóch ostatnich w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Wyborczej" mówił senator PO Marcin Bosacki. - Jeśli więc pyta mnie pan, co by było, gdyby zrezygnowała, to - to również opinia wielu senatorów, z którymi rozmawiałem - poważnych kandydatów jest wtedy dwóch - Tomasz Grodzki i Radosław Sikorski. Kolejność nazwisk jest przypadkowa. Oni tym różnią się od ewentualnych konkurentów, że mają doświadczenie w prowadzeniu polityki państwa lub dużej instytucji państwowej w warunkach kryzysu. Są sprawdzonymi politykami, którzy poradzą sobie z prowadzeniem państwa w największym jego kryzysie od 30 lat - powiedział Bosacki.

Zobacz wideo Spotkanie Grodzki-Kaczyński? Bielan ma inną propozycję

Marszałka Senatu jako polityka PO z największymi szansami wymienił w rozmowie z Gazeta.pl dr Sergiusz Trzeciak, ekspert od marketingu politycznego. - Tomasz Grodzki mógłby przyciągnąć wyborców spoza elektoratu Platformy Obywatelskiej, pozycjonuje się jako lider opozycji w Senacie. To jest jego atut. Obciążeniem wizerunkowym jest kwestia oskarżeń o przyjmowanie łapówek - powiedział.

A co z Donaldem Tuskiem? Były szef Rady Europejskiej na długo przed początkiem kampanii był wymieniany jako potencjalny kandydat Platformy Obywatelskiej, ale sam zrezygnował. Jako najlepszego kandydata na prezydenta Tuska wymienił ostatnio w Polsat News senator Bogdan Zdrojewski. Jak stwierdził, byłby "znakomitym kandydatem na twardą, kompletnie nielogiczną, dyskomfortową kampanię". - Ale Tusk nie wyraża zgody, więc dywagowanie czy wystartuje i będzie prezydentem jest w tej chwili teoretycznym rozważaniem - powiedział Zdrojewski.

Więcej o: