Wybory 2020. Kiedy będą wyniki wyborów prezydenckich?

Wybory 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich? Jakie są możliwe scenariusze?

Wybory prezydenckie 2020: kiedy odbędzie się głosowanie, kiedy poznamy wyniki?

Wyborom prezydenckim w 2020 towarzyszy sporo niejasności. Marszałek Elżbieta Witek najpierw ogłosiła, że odbędą się one 10 maja 2020. Epidemia koronawirusa spowodowała jednak liczne protesty ze strony opozycji wobec przeprowadzenia wyborów w sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli. W samym obozie Zjednoczonej Prawicy nie było zgodności, co do tego, jak postąpić w obliczu zbliżających się wyborów i ciągle utrzymujące się wysokiej zachorowalności na COVID-19. Ostatecznie doszło do tzw. "porozumienia dwóch Jarosławów", w efekcie którego:

  • wybory zaplanowane na 10 maja odbyły się, ale nie można było w nich głosować;
  • według założeń porozumienia, Sąd Najwyższy powinien unieważnić wybory, co otworzy furtkę do ogłoszenia nowych wyborów.

Czy do tego dojdzie? Wszystko zależy od orzeczenia Sądu Najwyższego. Nie zmienia to faktu, że obecny prezydent - Andrzej Duda - kończy swoją kadencję 6 sierpnia, więc przed tym terminem powinno odbyć się nowe głosowanie, tak aby elekt został zaprzysiężony początkiem sierpnia, zachowując tym samym ciągłość władzy.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Jak wygląda karta do głosowania korespondencyjnego?

Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2020?

Kluczowe dla przeprowadzenia wyborów jest uchwalenie ustawy dotyczącej głosowania hybrydowego. Wiele wskazuje na to, że dopiero po wprowadzeniu tego prawa, marszałek ustali nowy termin wyborów. 

W zależności od tego, jak długo Senat będzie pracował nad przepisami, może okazać się, że o terminie nowych wyborów dowiemy się dopiero około połowy czerwca. Wtedy do najprawdopodobniejszych dat przeprowadzenia I tury głosowania należy:

  • 28 czerwca,
  • 5 lipca,
  • 12 lipca.

Im późniejszy termin głosowania, tym większa szansa, że wyniki wyborów prezydenckich 2020 poznamy już po zakończeniu kadencji prezydenta Dudy. 

To, kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2020 ściśle zależy od tego, w jakim terminie zostanie przeprowadzona I tura głosowania. W zwykłym trybie zdarzało się, że efekt poznawaliśmy już nazajutrz po wyborach. W obecnej sytuacji, kiedy mają się one odbywać w sposób hybrydowy, trudno określić, jak długo potrwa liczenie głosów. 

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy II tura wyborów i ostateczny wynik?

W przypadku kiedy w I turze żaden kandydat nie uzyska ponad 50 proc. wszystkich ważnych, oddanych głosów, wówczas powstanie konieczność przeprowadzenia II tury głosowania. Zgodnie z przepisami dotyczącymi wyborów prezydenckich, powinna się odbyć ona w terminie 14 dni od pierwszej. Kiedy będzie to miało miejsce i kiedy poznamy ostateczne wyniki wyborów prezydenckich? Te pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi. 

Zobacz też: Wybory 2020. Do której godziny można głosować w wyborach? W jakich godzinach można głosować?

Zobacz wideo Wybory w czerwcu?
Więcej o: